Tag : рецесија

Вести Економија

Рекорден пад од 7 отсто: Австријците оптимисти, се надеваат на кратка рецесија

Слободен печат
Пандемијата од корона вирусот на Австрија до сега и донесе невиден пад на економијата за дури 7 отсто, со рекордна стапка на невработеност и буџетски...
Вести Економија Слајдер

Лазаров: ВМРО-ДПМНЕ со оваа нова политичка гарнитура во минативе две до три години ги адресира сите слабости на економската политика (ВИДЕО)

Слободен печат
ВМРО-ДПМНЕ има изработено сериозна преодна стратегија која ќе биде во насока на амортизирање на негативните ефекти од кризата, особено во третиот и четвртиот квартал, за...
Вести Економија

Рекорден пад на британската економија од 20,4 отсто во април

Слободен печат
Економијата во Британија на почетокот од вториот квартал годинава, во месец април забележа рекорден пад од 20,4 отсто во однос на претходниот месец, бидејќи земјата...
Вести Економија

Најдлабоката рецесија во САД најверојатно ќе трае најкратко

Слободен печат
Дека најголемата светска економија е во рецесија во понеделникот и официјално потврди Националното биро за економски истражувања, институција која е задолжена за одредување на моментот...
Вести Економија

ОЕЦД: Глобална рецесија од 7,6 проценти ако има втор бран на Ковид 19

Слободен печат
Организацијата за економска соработка и развој (ОЕЦД) предвидува глобална рецесија од 6,0 проценти за оваа година, но предупредува дека, во случај на втор бран на...
Вести Економија

Глобалната рецесија турка милиони во сиромаштија

Слободен печат
Светска банка во својот последен извештај за глобалната економија проценува дека овогодинешниот пад на економските ективности во целиот свет ќе изнесува 5,2 отсто, што е...
Вести Свет

САД официјално влегоа во рецесија

Слободен печат
Најголемиот економски пад од Големата депресија во САД официјално стана рецесија, и земјата не е повеќе во постојан економски раст, соопшти синоќа Си ен би...
Вести Економија

НБЕР: Американската економија е во рецесија

Слободен печат
Американската економија е во рецесија, соопшти Националното биро за економски истражувања (НБЕР), кое го означи крајот на најдолгата економска експанзија во историјата на САД. Како...
Вести Економија Слајдер

До крајот на годината се очекува најголем пад на економијата од Втората светска војна

Слободен печат
Пандемијата на коронавирусот и мерките преземени од страна на државите со цел сузбивање, ќе доведат на крајот на 2020 година до најголем пад на светската...
Вести Економија

Ципрас: Одговорноста за длабоката рецесија „лежи“ кај владата

Слободен печат
Денешната слика во реалната економија, кога би можел да ја опишам во три реченици, би била следната: Бизнисите не можат. Владата не сака. Вработените не...