Бразилецот Рафаел Гоес, ново засилување за Работнички

Да Силва треба да ја засили конкуренцијата во средниот ред на „романтичарите“/Фото: fkrabotnicki.com

Бразилскиот фудбалер Рафаел Гоес да Силва е нов фудбалер на Работнички. Тој стави потпис на договор со клубот и треба да ја засили конкуренцијата во средниот ред.

Гоес ја поминал школата на славниот бразилски клуб Фламенго, а Работнички е негов прв клуб во Европа.

– Потпишавме договор со бразилскиот интернационалец Рафаел Гоес да Силва. Има одлични препораки, ја поминал младинската школа на славниот Фламенго и веруваме дека ќе биде квалитетно засилување за Работнички.

Тој игра на позицијата дефанзивен играч за врска, но може по потреба да одигра и во одбраната – вели спортскиот директор на ФК Работнички, Горан Станковски.

Во средата во рамките од третото коло „романтичарите“ на домашен терен одиграа без голови (0:0) против Струга Трим Лум за моментно шеста позиција со четири бодови.

Видео на денот