4 C
Скопје

Барса со македонскиот кошаркарски талент Симиќ во Евролигата (ФОТО)

Како што стои на официјалниот веб сајт на Евролигата, нашиот млад играч е регистриран во составот на каталонскиот клуб за натпреварите во најсилното клупско натпреварување на Стариот континент.

Теодор Симиќ (роден 2004 год., висок 214 см.) кој игра на позицијата центар, станува збор за еден од нашите најперспективни кошаркари

Барса ја стартуваше новата сезона во Евролигата со домашен триумф над ЦСКА Москва (Русија) со 76:66, а вчера загуби на гостувањето кај рускиот Зенит (74:70).

Фото: принтскрин/euroleague.net

Нашиот играч не беше во ростерот за тие два меча, па останува да се види кога и дали тренерот Шарунас Јасикевичиус ќе му даде шанса на Македонецот да настапи во другите евролигашки дуели.

Во текот на минатата сезона Симиќ играше за У18 тимот на Барселона во младинската Евролига во група со Гран Канарија (Шпанија), АСВЕЛ (Франција) и Тофаш (Турција).

Прочитајте и...  Федерер: Трката за најдобриот тенисер во историјата е поважна за Новак и Рафа отколку за мене

Поврзани вести

Барселона има нов претседател, Меси останува на „Камп Ноу“?

Слободен печат

Милинковиќ-Савиќ на лето од Лацио се сели во Јувентус?

Слободен печат

Коронавирус пред ол-стар натпреварот, двајца кошаркари го откажаа настапот

Слободен печат

Познат распоредот за третиот дел од сезоната во ПМФЛ: Вардар во првите две кола против Шкупи и Шкендија

Слободен печат

„Црвените ѓаволи“ ја прекинаа неверојатната победничка серија на Манчестер сити

Слободен печат

И „Гардијан“ му симнува капа на Никола Јокиќ: Тој е вистинскиот ѕвер во НБА

Слободен печат

Остави Коментар