14 C
Скопје

Tag : Евролига

Кошарка Спорт

Евролига: Драматичен финиш во Истанбул, Ефес оди на Ф4

Слободен печат
Кошаркарите на Анадолу Ефес се пласираа на завршниот турнир во Евролигата откако вечерва во одлучувачкиот петти натпревар од четвртфиналната серија со 88:83 го совладаа Реал...
Кошарка Спорт

Завршниот турнир во Евролигата ќе се игра без гледачи

Слободен печат
На Фајналфор турнирот во кошаркарската Евролига кој ќе се игра во Келн нема да има навивачи, објави новинарите Емилијано Каркија, а нешто подоцна оваа вест...
Кошарка Спорт

Кошаркарската Евролига ги уништи Реал и Барселона, нивните долгови изнесуваат по 100 милиони евра

Слободен печат
Во моментите кога фудбалските моќници се обидуваат европската Суперлига да ја презентираат како затворено фудбалско натпреварување,оваа идеја често ја споредуваат со кошаркарската Евролига. Сепак, според...
Кошарка Спорт

Евролига: Ефес на чекор до фајнал-фор, повторно го декласира Реал

Слободен печат
Кошаркарите на Анадолу Ефес се наоѓаат на одличен пат експресно да ја завршат четвртфиналната серија во Евролигата против Реал Мадрид, откако и вечерва остварија убедлив...
Кошарка Спорт

Евролига: Анадолу Ефес го растури Реал на стартот од четвртфиналната серија

Слободен печат
Кошаркарите на Анадолу Ефес остварија убедлив триумф од 90:63 над Реал Мадрид во првиот четвртфинален натпревар во Евролигата. Најзаслужен за убедливата победа на турскиот тим...
Кошарка Спорт

Евролига: Милано го совлада Ефес за предност на домашен терен во плеј-офот

Слободен печат
Екипата на Милано го совлада Анадолу Ефес со 98:75 во последното коло од регуларниот дел од сезоната и со тоа успеа да си обезбеди предност...
Кошарка Спорт

ВИДЕО: Првите поени на Пау Гасол во европската кошарка по 21 година

Слободен печат
Пау Гасол вечерва по пауза од 21 година се врати во европската кошарка и тоа во Барселона, клубот во кој ја започна професионалната кариера. Тренерот...
Кошарка Спорт

Евролига: Реал со убедлив триумф над Фенербахче обезбеди пласман во плеј-офот

Слободен печат
Кошаркарите на Реал Мадрид како гости го совладаа Фенербахче со 93:67 во последното коло од регуларниот дел во Евролигата и обезбедија пласман во плеј-офот. На...
Кошарка Спорт

ВИДЕО: Фенер го освои Минхен за плеј-оф, кога е најтешко Гудуриќ, Де Коло и Весели!

Слободен печат
Фенербахче го победи Баерн во Минхен и на тој начин обезбеди пласман во плеј-офот, односно во Топ 8 фазата во Евролигата. Клубот од Истанбул денеска...
Кошарка Спорт

Црвена звезда и Евролига? Новата голема најава би кренало „бура“ на Јадранот!

Слободен печат
По триумфот над Цибона, навивачите на Црвена звезда сигурно ќе бидат задоволни од засега непроверените информации од Барселона. Според кошаркарскиот новинар Лука Д’Алесандро, Црвена звезда...