Американски палачинки со чоколаден прелив: ФАНТАЗИЈА ОД ВКУСОВИ која морате да ја пробате (РЕЦЕПТ)

Палачинки и чоколадо, совршена комбинација за уживање…

Состојки:

– 2 јајца
– 2,5 шолји брашно од 2,5 децилитри
– 1 кесичка прашок за печиво
– 2 шолјички млеко
– 1/3 шолја шеќер
– 1 прстофат сол
– масло или путер
– чоколаден намаз

Подготовка:

– Раздвојте ги белките од жолчките и изматете ги во цврст снег.
– Жолчките помешајте ги со шеќер и додадете ги останатите состојки.
– На крај со рачен миксер измешајте снег од белките

Видео на денот