Tag : американски

Вести Економија

Растот на американските залихи ја „нагриза“ цената на нафатта – инвеститорите останаа внимателни

Слободен печат
Северноморската сурова нафта забележа пад за повеќе од еден процент, на цена од 41 долар за барел, по извештајот за пораст на американските залихи, што...
Живот Магазин Магазин слајдер Семејство

Има четири години, а веќе знае три јазици и е почесен член на Менса

Слободен печат
Исак Милер има само четири години, а веќе напамет ги знае сите 50 сојузни американски држави. Ова дете, само научило да зборува грчки и арапски јазик,...
Вести Свет

Врвни американски научници тврдат дека имаат решение за Ковид – 19

Слободен печат
Десетина врвни американски научници и група милијардери тврдат дека имаат решение за пандемијата на новиот коронавирус и пронашле врата, преку која можат да го реализираат...
Вести Свет

Салами: Наредив да се уништат сите американски бродови

Слободен печат
Заканата на генералот Хосеин Салами доаѓа по само еден ден откако претседателот на САД, Доналд Трамп, соопшти дека и дозволил на американската морнарица да ги...
Вести Економија

Од ова се плашеа: На нафтените компании им се заканува банкрот

Слободен печат
Американската нафтена индустрија се соочува со криза и веројатно ќе изгуби милијарди долари од овој последен налет на пад на цената како и преголемата понуда...
Магазин Храна

Фантазија од вкусови за вашата вечера денес – Подгответе ги овие американски палачинки и уживајте!

Слободен печат
Палачинки и чоколадо, совршена комбинација за уживање…  Нормално, можете да ги јадете и со мед, слатка павлака, овошје… со што и да посакате. Нема потреба...
Вести Економија

Невработеноста во САД се искачи на рекордно високо ниво

Слободен печат
Повеќе од 6,5 милиони Американси аплицирале за искористување на надомест за ублажување на економската криза поради престанок на работа како последица на борбата за справување...
Вести Регион

Поп ТВ: Таен американски авион слета на Брник

Слободен печат
Таен авион со американски ознаки вчера слетал на љубљанскиот аеродром „Брник“. Ова го јавија словенечките медиуми според кои се работи за летало обележано со боите...
Магазин Семејство

Американски психолог советува како правилно да го воспитате своето дете

Слободен печат
– Бидете секогаш доследни во своето однесување, за детето да знае дека сте сериозни за она што го зборувате или правите. – Секогаш исполнете го...
Вести Економија

„Блумберг”: Русија загуби осум милијарди долари со де-доларизација на своите девизни резерви

Слободен печат
Во првата година по одлуката на рускиот претседател Владимир Путин, Русија да се откаже од американскиот долар во своите девизни резерви, земjата загубила 7,7 милијарди...