АЛБАНСКАТА МАФИЈА Е ПРОБЛЕМОТ НА ЗАПАДНИОТ БАЛКАН! Цела дрога оди преку нив, екстремистите имаат силни упоришта на Косово

Проблем број еден за земјите од Западен Балкан не е исламскиот екстремизам, туку албанската мафија, изјави Џон Номикос, професор и директор на Инстражувачкиот институт за европски и американски студии во Атина.

Тој во интервјуто за Косово Онлајн, изјави дека албанската мафија во свои раце ја држи речиси целокупната европска трговија со наркотици, покрај трговијата со луѓе и перењето пари, а ЕУ во овој момент не е во можност да размислува за проширување односно за примање на нови членки од Балканот.

– Против екстремистите можете поефикасно да се борите, бидејќи тие не го корумпираат системот како албанската мафија, која располага со големи пари и лесно се инфилтрира во системот. Освен тоа, албанската мафира соработува и со исламските екстремисти преку разни работи како нелегални пасоши, трговија со луѓе…Албанскиот организиран криминал е опасност број еден во овој момент, во тоа нема сомнеж, изјави Номикос.

Прочитајте и...  Штипскиот авантурист Христијан Митев заглавен во Перу

Според неговите зборови, постојат силни упоришта на исламските екстремисти на Косово, во Северна Македонија и Албанија.

– Радикални елементи имате секаде, постојат држави кои се подготвени да ги финансираат, како Катар и други. Во моментов, сепак, имаме „микроколумбија“ во внатрешноста на Западен балкан, и тоа е неприфатливо, бидејќи ако тие земји би влегле во ЕУ, тоа би било вулкан кој би еруптирал. ЕУ веќе има големи проблеми како Брегзит и тешко дека во овој момент би можела да го преживее и албанскиот организиран криминал – вели Номикос.

Прочитај повеќе

Спасовски: Нашиот банкарски сектор е здрав и затоа и можеме да се потпреме на него

Слободен печат

Нови четири лица заразени, петмина излекувани од коронавирусот во Косово

МИА Агенција

Ѓеоргиев: Македонско-бугарската комисија мора да продолжи со работа во спротивно ќе се создаде чувство дека добрососедството не е искрено

Слободен печат

Заедничка порака на верските заедници во Албанија

МИА Агенција

И покрај препораките на СЗО: БиХ ќе ги казнува луѓето кои не носат маска

Слободен печат

Жерновски – Брнз разговараа за помош од НАТО за цивилна заштита

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Снимка од болница која ги крена Американците на нозе: Дали медиумите намерно ги манипулираат?

Слободен печат

Европските држави кои имаат најдобри здравствени системи не се во состојба да се носат со пандемијата

Дејан Андоновиќ

Во последните 24 часа во Франција регистрирани се нови 449 смртни случаи

Слободен печат

Велика Британија: Еден од четири лекари во самоизолација или е заразен

МИА Агенција

Косовската такса од утре ја заменуваат реципрочни трговски и политички мерки

Слободен печат

Состојба со Ковид-19 во светот до 20 часот

МИА Агенција