Tag : мафија

Вести Ви Препорачуваме Свет

„Ова е војна“: Започнува едно од најголемите судења за италијанската мафија, поставени се кафези

Слободен печат
Откако поминаа неколку години истражување на најразлични докази и стотина осомничени, храбриот италијански обвинител Никола Гратери се подготвува за историска судска битка против моќниот мафијашки...
Вести Свет

Италијанска полиција: Мафијата ќе се обиде да дојде до парите од фондови на ЕУ

Слободен печат
Италијанските иследници предупредуваат дека мафијата ќе се обиде да се здобие со стотици милијарди евра од фондот за обновување на ЕУ по пандемијата на коронавирусот....
Вести Свет

Мафијата ќе нурне во тоа море од пари: Италијанските власти предупредуваат кој може да профитира од европските фондови

Слободен печат
Италијанските истражители предупредија денеска дека припадници на мафијашки групи ќе се обидат да дојдат до дел од стотината милијарди евра кои Италија треба да ги...
Вести Регион

Италијанската Антимафија: Албанија е главен производител на марихуана во Европа

Слободен печат
Албанија е главен производител на марихуана во Европа и меѓу првите земји во светот, а албанските криминални групи продолжуваат да бидат меѓу најглавните и најкоплексните...
Вести Свет

Разбиена мрежа за фалсификување на пари поврзана со мафијата Камора, уапсени 44 лица

Слободен печат
Во Италија се уапсени 40 лица, во Франција 3, и еден во Белгија, а целата операција е координирана од Европол. Во акцијата се запленети 8...
Вести Ви Препорачуваме Свет

Мафијата „Ндрангета“ заработува милиони од италијанскиот здравствен систем

Слободен печат
Написот на Фајненшл тајмс за тоа како една од најбруталните криминални организации, италијанската мафија „Ндрангета“, го искористи здравствениот систем во Калабрија и некои од угледните...
Вести Избори 2020 Слајдер

Трајанов: И СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ се директно инволвирани во злоупотребата на системите за прислушување, кривична одговорност за клиентелизмот (ВИДЕО)

Слободен печат
Демократскиот сојуз се подготвуваше за самостоен настап на изборите во очекување на идејата Македонија да биде една изборна единица. СДСМ беше подготвен да го прифати...
Вести Ви Препорачуваме Регион

Бугарскиот претседател се приклучи на протестите: Да ја исфрлиме мафијата од извршната власт (ВИДЕО)

Слободен печат
Бугарскиот претседател Румен Радев излезе на протест, организиран од граѓаните по приведувањето на Пламен Узунов, секретар на претседателот за правни и антикорупциски прашања во рамките...
Вести Свет

Нов удар врз мафијата во Италија: Приведени 28 членови на кланот Сенесе

Слободен печат
Италијанската полиција денеска уапси 28 лица осомничени дека се членови на кланот Сенесе, кој дејствува во Рим, во рамки на Камора. Рациите, рано изутрина, биле...
Вести Свет

Европол: Мафијата може да продре и во европските економски мрежи

Слободен печат
Европол предупреди дека криминалните организации би можеле да ја искористат кризата со новиот коронавирус за подлабоко да продрат во европските економски мрежи. Европол наведува дека...