„Ако биде потребно ќе бидат повикани резервистите“: Што точно значи воена состојба?

Прогласувањето на воена состојба во Азербејџан не подразбира мобилизација ширум земјата, порача денеска портпаролот на азербејџанската државна служба за мобилизација и регрутирање на војска.

Тој објаснил дека е прогласена воена состојба во Азербејџан, но дека не е објавена општа мобилизација.

– Ако биде потребно, според сегашните закони, резервистите ќе бидат повикани да учествуваат во мерките за одржување на одбраната и безбедноста на земјата, рекол тој.

Кој е подготвен за судирот меѓу Азербејџан и Ерменија – Едната страна има драстично повеќе војници

Утринава избија судири меѓу ерменските и азербејџанските сили околу Нагорно-Карабах, регион со мнозинство ерменски жители, кој прогласи независност од Азербејџан во 90-тите години.

Владата на Ерменија прогласи воена состојба и општа мобилизација, заради ескалацијата на судирите во Нагорно-Карабах, а истото го направи и Азербејџан.

Судирите меѓу Ерменија и Азербејџан: Зошто започнаа и како светот гледа на нив? (ВИДЕО)

Прочитајте и...  Ажурирани протоколите за заштита од ковид-19

Поврзани вести

ВИДЕО: Од што заболуваат американските дипломати во Русија и Куба? Сè започнува со губење на слухот

Маријана Митровска

Уште еден велешанец ја загуби битката со коронавирусот

Слободен печат

Детали: Волонтерот кој умре на тестирањето на Оксфорд вакцината, примил друга вакцина

Слободен печат

Алиев: Азербејџан презеде контрола над 22 места во Нагорно-Карабах

Слободен печат

Рамадани: Изјавата на Каракачанов е сериозна, но и апсурдна

Слободен печат

Нагорно Карабах останува воена зона: Турција е подготвена да испрати војска во Азербејџан

Слободен печат

Остави Коментар