16 C
Скопје

Tag : Азербејџан

Вести Хроника

Приведен криминалец од Азербејџан, баран од Интерпол

Слободен печат
Денеска (15.2.2021) во 11.50 часот во Скопје полициски службеници од Секторот за меѓународна полициска соработка- Отсек за меѓународни потраги го приведоа Б.А. (47) од Азербејџан,...
Вести Свет

Ереван на нозе: Пашинјан потпишал капитулација со Азербејџан

Слободен печат
Неколку илјади приврзаници на ерменската опозицијата денеска организираат Марш на достоинството во центарот на Ереван, барајќи оставка од премиерот на Ерменија Никол Пашинјан. – Никол...
Вести Свет Слајдер

Повторно се пука во Нагорно – Карабах, Азербејџан го крши примирјето со Ерменија

Слободен печат
Ерменското министерство за одбрана јавува за нови борбени дејства во Нагорно – Карабах, покренати од азербејџанската војска. -Азербејџанските вооружени сили на 12. декември ги обновија...
Вести Регион

Ердоган со нов план за регионална платформа: Турција може да ги отвори границите кон Ерменија

И.И.
Турција може да ги отвори своите гранични премини кон Ерменија доколку Ереван преземе позитивни чекори за регионален мир, изјави денеска турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган,...
Вести Свет

Азербејџан ги соопшти жртвите: 2.783 војници загинале во судирите околу Нагорно Карабах

Слободен печат
Азербејџанското Министерство за одбрана соопшти денеска дека 2.783 војници биле убиени во судири со Ерменците околу територијата на Нагорно Карабах. Министерството додава дека повеќе од...
Вести Свет

Пашињан: Путин имаше исклучителна улога во запирање на крвопролевањето

И.И.
Премиерот на Ерменија, Никол Пашињин денеска изјави дека рускиот претседател Владимир Путин одиграl исклучителна улога во запирање накрвопролевањето во Нагорно-Карабах. – Сакам да ја нагласам...
Вести Свет

Азербејџан го заврши процесот на преземање на територија

И.И.
Азербејџан денеска го заврши процесот на преземање на територијата што Ерменија ја предаде во согласност со мировниот договор, во кој посредуваше Русија и завршија шестнеделните...
Вести Свет

Алиев: Азербејџан ќе заземе цврст став околу потпишаната изјава за Нагорно Карабах

Слободен печат
Азербејџан ќе заземе цврста позиција доколку има обиди за мешање во договорите содржани во трилатералната изјава за Нагорно Карабах, рече азербејџанскиот претседател Илхам Алиев во...
Вести Свет Слајдер

ВИДЕО: Како азербејџански војници „донесоа мир“ во ерменските куќи – вандализам во Нагорно Карабах

Слободен печат
Видео снимка на која се гледа вандализам од страна на азербејџанските војници именувана како „Азербејџански војници носат мир во испразнетите ерменски домови“, предизвика лавина реакции...
Вести Свет

Како дел од мировниот договор за Нагорно Карабах: Азербејџан го презеде Калбајар од Ерменија

Слободен печат
Азербејџан соопшти дека нејзините сили влегле во втората од трите области што треба да преземени од Ерменија како дел од договорот за завршување на повеќенеделниот...