Tag : Азербејџан

Вести Свет

Како дел од мировниот договор за Нагорно Карабах: Азербејџан го презеде Калбајар од Ерменија

Слободен печат
Азербејџан соопшти дека нејзините сили влегле во втората од трите области што треба да преземени од Ерменија како дел од договорот за завршување на повеќенеделниот...
Вести Свет

Кам-бек на раселените во Нагорно-Карабах: Над 9.000 Ерменци се вратиле во нивните огништа

Слободен печат
Од Ерменија во Нагорно-Карабах досега се вратиле 9.000 бегалци кои биле придружувани од руските мировници, јави агенцијата ТАСС. Како што објави руското Министерство за одбрана,...
Вести Свет

Азербејџан окупира област близу Карабах, изгубена пред скоро 30 години

И.И.
Азербејџан соопшти дека нивни трупи влегле во погранична област со Нагорно Карабах, што беше предадена од ерменските сепаратисти по речиси 30 години, како дел од...
Вести Свет

Баку: Потписот на Путин е гаранција за мирот и на договорот за Нагорно-Карабах

Слободен печат
Азербејџанското Министерство за надворешни работи денеска го посочи потписот на рускиот претседател Владимир Путин како гаранција за непроменливоста на договорот со Ерменија за мирот во...
Вести Свет

Париз: Москва да ги отстрани нејаснотиите за примирјето во Нагорно-Карабах и улогата на Турција

И.И.
Францускиот министер за надворешни работи Жан-Ив ле Дријан ја повика денеска Русија да ги отстрани нејаснотиите поврзани за примирјето во Нагорно-Карабах, посебно за улогата на...
Вести Свет

Алиев: Азербејџан добива три окрузи во Нагорно Карабах

Слободен печат
Азербејџанскиот претседател, Илхам Алиев, соопшти дека окрузите Агдам, Келбаџар и Лажин во Нагорно Карабах во наредните денови ќе бидат предадени на Баку. Тој ова го...
Вести Свет

Трампа во Нагорно Карабах под руско присуство: Азербејџан и Ерменија разменија тела на 200 убиени во конфликтот

Слободен печат
Азербејџан и Ерменија денеска разменија тела на 200 загинати во регионот на Нагорно-Карабах, соопштија руските државни медиуми, повикувајќи се информации на Црвениот крст. – Телата...
Вести Свет

ВИДЕО | Андоновиќ: Русија ја пушти низ вода прозападната влада на Ерменија

Слободен печат
Ерменскиот претседател Армен Саркисјан ги повика Владата и националното собрание да се подготват за одржување предвремени парламентарни избори. Тој смета дека Ерменија изгубила во војната...
Вести Ви Препорачуваме Свет

ВИДЕО: Азербејџанскиот претседател ја прошета госпоѓата низ Нагорно – Карабах

Марина Дамческа
По примирјето со потпис на Путин, азербејџанските сили ја презедоа контролата над делови од територијата во Нагорно – Карабах, а претседателот на Азербејџан Илхам Алиев...
Вести Свет

Примирјето во Нагорно Карабах ја запре војната, но го загрози опстанокот на рускиот воен сојуз со Ерменија и екс советските држави

С.Р.
Со примирјето под покровителство на Русија, Ерменија и Азербејџан се согласија на прекин на огнот во спорната област Нагорно – Карабах. Но руската иницијатива не...
MacedonianAlbanianBulgarian