22 C
Скопје

Tag : Ерменија

Вести Ви Препорачуваме Свет Слајдер

Доби само еден глас: Пашинијан не беше избран за премиер на Ерменија, немаше парламентарна поддршка

Слободен печат
Вршителот на должноста премиер на Ерменија, Никол Пашинијан не беше избран за премиер затоа што не ја доби поддршката од Парламентот. Ерменските пратеници гласаа против...
Вести Свет СП Неделник

Американско-турски односи: Како да се интерпретира Бајден за 1915 година?

Јилдиз Девичи Боскуз/Анадолу
Откако претседателот Џо Бајден стапи на должност на 20 јануари, почна новата ера во односите меѓу Турција и САД. Познато е дека двете страни имаат...
Вести Регион

Ердоган реагираше на одлуката на Бајден за геноцид: Му се обрати на ерменскиот патријарх

Слободен печат
Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган реагираше денеска на одлуката на Џо Бајден, кој го прогласи за геноцид злосторството на Отоманската империја против Ерменците. Тој обвини...
Вести Свет Слајдер

Бајден го призна масакрот врз Ерменците како геноцид

Слободен печат
Американскиот претседател Џозеф Бајден денес го призна масакрот врз Ерменците за време на Отоманската империја во 1915 година како геноцид, со што стана првиот американски лидер што...
Вести Свет Слајдер

ФОТО: Ереван ја одбележува 106-годишнината од геноцидот врз Ерменците

Слободен печат
Илјадници Ерменци денеска со свеќи и цвеќиња во рацете шетаа низ Ереван, одбележувајќи ја 106-годишнината од геноцидот врз Ерменците за време на Отоманската империја. Војници,...
Вести Свет Слајдер

ВИДЕО I Ереван: Околу 10.000 луѓе ги одбележуваат жртвите на масакрот врз Ерменците

Слободен печат
Скоро 10.000 луѓе маршираа во Ереван во петокот во знак на сеќавање на масовните убиства на Ерменците извршени од Отоманската империја за време на Првата...
Вести Ви Препорачуваме Свет

ВИДЕО | Андоновиќ: САД ја обвинуваат Турција, а Британците Кина за геноцид

Слободен печат
Американскиот претседател Џо Бајден може официјално да го признае масакрот врз Ерменците во Османлиската империја како геноцид, што со сигурност ќе влијае на влошување на...
Вести Свет

Пашинијан најави оставка од премиерската функција во последните 10 дена од април

Слободен печат
Ерменскиот премиер Никол Пашинијан денеска соопшти дека во последните 10 дена од април ќе поднесе оставка на функцијата. Британските медиуми пренесуваат дека еременскиот премиер се...
Вести Свет Слајдер

ФОТО | Музеј на „воени трофеи“: Алиев се сликаше покрај шлемовите на убиените ерменски војници

Слободен печат
Лидерот на Азербејџан Илхам Алиев отвори музеј посветен на победата на таа држава над соседната Ерменија во низата на крвави борби каде илјадници војници ги...
Вести Свет Слајдер

Ерменија од Азербејџан бара ослободување на сите заробеници од Нагорно Карабах

Слободен печат
Ерменија го повика Азербејџан да ги ослободи сите воени заробеници, пет месеци по завршувањето на борбите околу регионот Нагорно Карабах. – Овој проблем не е...