Кој е подготвен за судирот меѓу Азербејџан и Ерменија – Едната страна има драстично повеќе војници

Сите параметри на воена способност и опременост покажуваат дека Азербејџан е подготвен за судирот со Ерменија кој изби заради областа Нагорно-Карабах.

Тоа го покажуваат податоците на сајтот „globalfirepower“.

Москва апелира за итен прекин на огнот во Нагорно Карабах

Во однос на луѓе, Ерменија има 1.696.085 подготвени, додека Азербејџан располага со дури 5.042.346 достапни луѓе за војување.

Ерменија има 45.000 активен воен персонал, а во резерва 200.000, додека Азербејџан има дури 126.000 активни војници и 300.000 во резерва.

И буџетите на двете армии покажуваат нерамномерност меѓу силите во конфликтот. Ерменија располага со 1.385.000.000 американски долари, додека буџетот на азербејџанската војска изнесува 2.805.000.000 долари.

Азербејџан има двојно повеќе авиони, 147 и 88 хеликоптери, додека Ерменија располага со 64 авиони и 37 хеликоптери. Ерменија има 110 борбени тенкови, а Азербејџан 570.

Прочитајте и...  Силен земјотрес од 7,5 степени ја погоди Алјаска, издадено предупредување за цунами

Судирите избија утринава меѓу ерменските и азербејџанските сили околу Нагорно-Карабах, областа во која мнозинство се Ерменци, а која прогласи оделување од Азербејџан во деведесеттите години.

Регионот Нагорно-Карабах соопшти дека во денешните судири со силите на Азербејџан загинале 16 нивни војници и дека се ранети повеќе од 100.

Се бројат мртвите во судирите меѓу Азербејџан и Ерменија: Загинаа 16 Ерменци, повредени се над 100

Поврзани вести

Инцидент во Србија: Фрлена бомба врз полициска станица во Србобран, нема повредени

Слободен печат

ВИДЕО: Панична реакција на премиерката на Исланд, среде интервју стресе земјотрес

Слободен печат

Брнабиќ со застрашувачка вест за Србија: Само вечерва имаме 400 заболени со ковид-19

Слободен печат

Видео: Енормно високи бројки на заразени во Франција

Слободен печат

Поради „постојана кашлица“: Меланија Трамп се откажа од патување во Пенсилванија

Слободен печат

Бугарски медиуми: Претседателот Радев во самоизолација по контакт со заразен со ковид-19

Слободен печат

Остави Коментар