Се бројат мртвите во судирите меѓу Азербејџан и Ерменија: Загинаа 16 Ерменци, повредени се над 100

Парламентот на Азербејџан и Владата на Ерменија денеска прогласија воена состојба во своите земји, а властите во Ереван и непризнатата Република Нагорно-Карабах, за која двата соседа и влегоа во вооружен судир , прогласија општа мобилизација и полициски час во неколку региони долж линијата на вооружениот конфликт, пренесоа британските медиуми.

Азербејџанскиот претседател, Илхам Алиев, попладнево соопшти дека има мртви и ранети меѓу цивилното население и меѓу војниците, откако ерменските сили отворија оган долж линијата на раздвојување.

-Пукано беше од различни орудија, вклучително и оние со голем калибар, рече Алиев, наведувајќи дека „ова е уште една воена провокација на Ерменија” .Тој посочи дека Азербејџан нема да молчи за постапките на Ерменија.

Москва апелира за итен прекин на огнот во Нагорно Карабах

Лидерот на Нагорно-Карабах, Араик Артјунијан, соопшти дека е почната мобилизацијата на сите граѓани над 18 години и дека е прогласена воена состојба во земјата. Тој додаде дека од утринава во судирите со азербејџанските војници се убиени 16 војници и има над 100 ранети.

Прочитајте и...  Нагорно Карабах останува воена зона: Турција е подготвена да испрати војска во Азербејџан

Утринава повторно дојде до судир меѓу ерменските и азербејџанските сили околу Нагорно Карабах, област со мнозинство Ерменци, која прогласи отцепување од Азербејџан во 90-тите години на минатиот век.

Поврзани вести

Поради дојава за поставена бомба: Евакуирана железничката станица во Лион

Слободен печат

Институт СНАП: Зголемена употребата на психоактивни супстанци во Италија по карантинот

Слободен печат

Заев: Подготвени да ја исполниме нашата ЕУ агенда, нема да дозволиме причини за нови одлагања (ВИДЕО)

Слободен печат

Проценка на Светска банка за Западен Балкан: Економиите на С. Македонија, на Србија и на БиХ ќе претрпат најмала штета од пандемијата

Слободен печат

Градоначалникот на Прилеп со молба до младите: Oграничете ги секојдневните активности и контакти

Слободен печат

Анализа на „Вашингтон пост”: Трамп лаже над 50 пати во просек на ден, од 27 август кажал 22.247 лаги

Слободен печат

Остави Коментар