Зибери: На погребот имало 200 души, семејството на покојникот со Ковид 19 не сака да се тестира

Тој додава дека осум лица од медицинскиот персонал на приватната болница се во изолација поради контакт со пациентот кој почина а кај кого посмртно беше дијагностицирано присуството на Ковид 19.

Директорот на Институтот за јавно здравје Скопје, Арбен Зибери за ,,Слободен печат” тврди дека семејството на покојникот кој починал во една приватна клиника, а кој бил закопан со верски и народни обичаи а не по протокол за Ковид 19, иако посмртниот брис му бил позитивен, не сакало да соработува со епидемиолозите и да се тестира, иако на погребот имало околу 200 присутни луѓе.

-Никој од семејството не е тестиран, мораме да викаме полиција и Државен здравствен и санитарен инспекторат. Велат дека имале смртен случај немаат симптоми и не ги интересира оваа работа со коронавирусот. Не веруваат дека починал од коронавирус, зашто тие немаат симптоми. Па тие што се асимптоматски е најбитно да се изолираат и да се пронајдат, непостоењето на симптоми не е показател дека го немаат вирусот. Сепак не сакаат да соработуваат и да се тестираат. Проблемот е што многу луѓе не веруваат во постоењето на вирусот што е катастрофа. Да е само кај нас, ама не е, туку цел свет се бори со ова, ни рече доктор Зибери.

Прочитајте и...  Спасовски: Никаква обнова нема, само Груевски е обновен во Мицкоски

Тој додава дека осум лица од медицинскиот персонал на приватната болница се во изолација поради контакт со пациентот кој почина а кај кого посмртно беше дијагностицирано присуството на Ковид 19.

-Се јавиле нашите епидемиолози, да ги известат за тестирање потесните членови на семејството, тие не сакале да се направи брис. На погребот имало 200 луѓе. Никој од нив не е пронајден ни тестиран ни самоизолиран, додаде Зибери.

Прочитај повеќе

Мицкоски: Заврши времето на политичари елитисти, ние ќе ги засукаме ракавите и ќе ја обновиме Македонија

Слободен печат

Мендух Тачи: Македонците ќе бидат обврзани да прифатат дводомен парламент и не правам договор со ДУИ

Слободен печат

Најмалку две жртви при уривање на зграда во Лагос

Слободен печат

Мандатот на Еулекс продолжен за една година

Слободен печат

Заев: Имаме земја призната од светот, ВМРО-ДПМНЕ може да учи од нас што е патриотизам

Слободен печат

Експлозија на бомба во Авганистан, загинаа шест цивили

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Касами од Тетово: Во наредните четири години ќе се доближиме до ЕУ

Слободен печат

Шахпаска од Велес: На 15 јули одиме напред по патот на напредокот

Слободен печат

ЗНМ, ССНМ и СЕММ ги осудуваат законите упатени кон новинарката Милевска

Слободен печат

Заврши протестот во Нови Сад, во Белград засега мирни демонстрации

Слободен печат

Во карантин македонски државјани кои дошле од Авганистан, дел од нив позитивни на Ковид-19

Слободен печат

Шекеринска: Идниот премиер ќе биде Заев кој има рекордна поддршка и кај Македонците и кај Албанците

Слободен печат