-1 C
Скопје

Tag : тестирање

Вести Свет Слајдер

Наместо роднини, полицијата во Рим дочека 160 Италијанци од Англија

И.И.
Авион со 160 Италијанци од Англија слета на аеродромот во Рим, кои биле блокирани затоа што европските земји превентивно го прекинаа сообраќајот со Островот со...
Вести Регион

Доброволно и бесплатно: Масовно тестирање во Словенија од утре до четврток

Слободен печат
Во бројни општини во Словенија утре ќе почне доброволно масовно тестирање за ковид-19, изјави денеска Марија Магајне од словенечкото Министерство за здравство. Точните локации и...
Вести Свет

Се огласи „АстраЗенека“: Нема да ја испитуваме вакцината против ковид-19 врз деца

Слободен печат
Фармацевтската компанија „АстраЗенека“ нема да ја испитува вакцината против ковид-19 врз група на деца кои биле планирани да учествуваат во тестирањето. Во вториот дел од...
Вести Свет

„Модерна” почна со тестирање на анти-ковид вакцината меѓу адолесценти

Слободен печат
Фармацевтската компанија „Модерна“ објави дека ги дала првите дози на анти-ковид вакцината што ја развива на кандидати кои припаѓаат на возрасна група од 12 до...
Вести Македонија

Одложена амандманската расправа за Буџетот, вработени и дел од пратениците се тестираат за ковид-19

Слободен печат
Собраниската Комисија за финансирање и буџет денеска нема да ја продолжи седницата на која се одвива амандманската расправа за Буџетот за 2021 година, откако претседателот...
Вести Регион

Словенија во „црна“ фаза на семафорот за мерки за релаксација, почнува масовно тестирање

Слободен печат
Словенија нарача 1,5 милиони брзи антигени тестови за коронавирус, кои треба да започнат да се користат оваа година, информираше министерот за здравство, Томаж Гантар по...
Вести Македонија

Бесплатно тестирање за коронавирус и во поликлиниката во Шуто Оризари

Слободен печат
Во поликлиниката во Шуто Оризари од следната недела ќе почне со работа пункт каде ќе се врши тестирање за коронавирус со брзи антигенски тестови. Матичните...
Останатo Спорт

Спортистите на Олимпијадата во Токио ќе се тестираат на ковид-19!

Слободен печат
Обврска на учесниците кои ќе бидат дел од Летната Олимпијада во Токио наредната година мораат да приложат негативен тест на коронавирус направен најмалку 72 часа...
Вести Свет

Никој од доброволците од првата фаза на тестирање на Спутник вакцината не заболел од Ковид-19

И.И.
Никој од волонтерите кои учествуваа во првата фаза на клинички испитувања на вакцината „Спутник V” против коронавирус спроведена во текот на летото на универзитетот „Сечин”...
Вести Свет

И затворски казни за непочитување на задолжителното тестирање од коронавирус во Хонгконг

Слободен печат
 Вчера во Хонгконг почна задолжително тестирање за Ковид-19 за високоризичните групи, а оние кои ќе одбијат да се тестираат се соочуваат со затворска казна до...