Жени водете љубов почесто, подобро ќе паметите!

Секојдневниот секс е добар од многу здравствени причини, а една од нив е и ослободувањето од стрес. Но, според новите резултати од студија спроведена на Универзитетот МекГил во Канада, жените кои почесто водат љубов, подобро паметат, пишува Independent.

Истражувањето се однесувало на тоа како пенисно-вагиналниот однос влијае на женскиот мозок, а крајниот резултат е дека жените кои почесто имаат секс полесно паметат апстрактни зборови.

Научниците во студијата ја откриле врската меѓу сексот и растот на нервното ткиво во хипокампусот, дел од мозокот одговорен за контрола на емоции.

Во студијата учествувале жени помлади од 30 години на кои им биле прикажувани фотографии од лица и апстрактни зборови. Тие исто така пополниле анкета за тоа колку често имаат секс, а резултатите се дека оние жени кои почесто водат љубов имаат подобра меморија. Всушност, студијата покажала дека полесно паметат апстрактни зборови. Истото нема влијание на паметењето лица.

Прочитајте и...  Мајката на фудбалерот Нејмар се смири со 30 години помладиот љубовник! (ФОТО)

Прочитај повеќе

Во луксузна вила била уапсена старлетата Тијана Ајфон поради приредување на масовни оргии! (ВИДЕО)

Слободен Печат

Целата рап заедница го мрази, а добротврните организации ги одбиваат неговите донации: Кој е раперот за кого целиот свет зборува? (ВИДЕО)

Слободен Печат

Станија се пофали дека добила 100 евра помош од државата, па ги почасти фановите со разголени фотографии (ФОТО)

Васко Спасоски

Мајката на фудбалерот Нејмар се смири со 30 години помладиот љубовник! (ФОТО)

Слободен Печат

Ќерката на легендарниот фудбалер, секс-бомбата Бјанка го препоти тренерот во паркот! (ФОТО)

Васко Спасоски

„Срцето ми е скршено, но вака е подобро“: Џеј Ло ја откажа свадбата со Алекс Родригез!

Слободен Печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Позната инфлуенсерка позира потполно гола, интимните места ги сокри со пена! (ФОТО)

Васко Спасоски

Јелена Розга проговори за љубовта: Во животот се доаѓа кога најмалку се надевате и очекувате!

Слободен Печат

Снаата на Лепа Брена се возеше во бесниот автомобил од 130.00 евра: Регистарските таблици говорат се! (ВИДЕО)

Васко Спасоски

На Инстаграм ја следат 620.000 фанови, а таа призна дека не знае колку е 8х2! ВИДЕО)

Васко Спасоски

Фановите на Бред Пит изненадени: Што се случува со актерот? (ФОТО)

Слободен Печат

Ирина Шајк одговори на гласините за бременоста: Тесниот црвен фустан мамеше погледи на секој чекор! (ФОТО)

Слободен Печат