Tag : научниците

Здравје Магазин Магазин слајдер

Научниците дојдоа до ново откритие – Еве колку коронавирусот се задржува на нашата кожа и слуз!

Слободен печат
Коронавирусот опстанува многу подолго отколку грипот, но со примената на две мерки тоа може да се смени. Коронавирусот може да преживее на човечката кожа до...
Магазин Магазин слајдер Семејство

Врската со партнерот ви е здрава и хармонична или се залажувате себеси?

Слободен печат
Веќе неколку години сте во сериозна врска или брак и мислите дека односот со партнерот ви е здрав и хармоничен, но можно е да се...
Вести Свет Слајдер

Бајден: Ќе ги затворам САД доколку научниците го препорачаат тоа

МИА Агенција
Претседателскиот кандидат на Демократската партија на изборите во ноември во САД, Џо Бајден, изјави дека доколку победи на изборите, ќе биде подготвен повторно да ја...
Здравје Магазин Магазин слајдер

Научниците објаснија зошто мораме да носиме маски и направија нивно рангирање од најлоши до најдобри (ФОТО+ВИДЕО)

Слободен печат
Тим од научници од американскиот Универзитет Дјук пронајде едноставен и евтин начин врз чија основа може да се установи ефикасноста на заштитните маски во заштитата...
Здравје Магазин Магазин слајдер

Научниците открија – Коронавирусот има 6 основи типа и секој има свој посебен кластер на симптоми

Слободен печат
Научниците идентификуваа шест различни видови на ковид-19, од кои секој има посебни симптоми. Ова важно откритие, како што велат тие, може да биде од огромна...
Здравје Магазин Магазин слајдер

Научниците открија дека антителата нагло исчезнуваат откако ќе се прележи коронавирусот

Слободен печат
Нивото на антитела кај пациентите кои го прележале КОВИД-19 значително опаѓа два до три месеци по заразата и кај симптоматските и кај асимптоматските пациенти, покажува...
Здравје Магазин

Научниците открија уште еден начин за пренесување на коронавирусот, а можете да го спречите само вака

Слободен печат
Затварањето на капакот од веце школката топло се препорачува во текот на пандемијата на коронавирусот бидејќи група научници откриле дека вирусот може да се прошири...
Еспресо Жена Магазин Секс

Жени водете љубов почесто, подобро ќе паметите!

Слободен печат
Секојдневниот секс е добар од многу здравствени причини, а една од нив е и ослободувањето од стрес. Но, според новите резултати од студија спроведена на...
Магазин Семејство

Научниците потврдија! Децата интелигенцијата ја наследуваат од…

Слободен печат
Многу често родителите дебатираат од кого децата ја наследуваат интелигенцијата, од тато или од мама. Што вели науката на оваа тема? Повеќе истражувања покажале дека...
Магазин Семејство

Научниците открија: Еве какви ќе бидат децата доколку како мали спијат со вас!

Слободен печат
Ако го делите креветот со децата веројатно знаете колку е тоа истовремено тешко и неодоливо. Можеби не можете да се наспиете комотно, а наместо партнерот...