Вујовиќ не е повеќе тренер на ППД Загреб

Поради лични причини е донесена одлуката да ја напушти клупата на хрватскиот ракометен шампион…

После нешто повеќе од пола година на клупата, Црногорецот одлучи да го напушти хрватскиот шампион.

Веселин Вујовиќ не е повеќе тренер на ракометниот клуб ППД Загреб! Поради лични причини ја напушти тренерската функција. Му посакуваме среќа во иднина! Благодарам Вујо! – објави клубот на социјалните мрежи.

Се врати во хрватскиот главен град кон крајот на минатата година кога Словенецот Бранко Тамше доби отказ после низата лоши резултати.

Вујовиќ претходно го водеше тимот од 2014 до 2016 година, а тогаш неговата екипа успеа да го совлада два европски гиганти, Барселона и Рајн Некар Левен.

Во својата тренерска кариера го водеше и Вардар, а воедно беше поранешен селектор на сите наши ракометни селекции.

Прочитајте и...  Размислуваше за пензија, а сега е пред трансфер во Манчестер јунајтед

Прочитај повеќе

НБА играч шокиран од несериозноста на луѓето: Вие сте идиоти (ВИДЕО)

Слободен печат

Иџе „брмчеше “ по скопските улици за лекарите, полицајците, пожарникарите… (ВИДЕО)

Слободен печат

Германските бараат фудбалска револуција, сакаат селари кап

Слободен печат

Размислуваше за пензија, а сега е пред трансфер во Манчестер јунајтед

Слободен печат

Изборите на ЕХФ не можат без ракометари на Вардар, Дибиров номиниран за тимот на сезоната

Слободен печат

На Дел Потро не може да крене глава од проблеми: Убавата Софија се раздели со Аргентинецот (ФОТО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Баркли открива: Играв пијан на НБА натпревар и не се сеќавам на резултатот

Слободен печат

Поранешен фудбалер на Рома почина од срцев удар

Слободен печат

Првиот македонски спортист кој беше позитивен на корона, експресно се излечи

Слободен печат

Тениски спектакл во Белград, Ѓоковиќ го најави доаѓањето и на Зверев

Слободен печат

Крај на кариерата на Ибрахимовиќ?

Слободен печат

И АБА лигата пред крај без шампион, а што ќе биде со МЗТ?

Слободен печат