Виктор Киплагат Серем од Кенија победник на „Виз Ер Скопски Маратон“

фото: МИА

Денеска низ улиците на Скопје се одржа 19 издание на „Виз ЕР Скопски Маратон“ со учество на преку 11.000 атлетичари од 53 земји.

Во маратонската трка (42,195 км) победи Виктор Киплагат Серем од Кенија пред неговиот сонародник Лабан Черјот и македонскиот репрезентативец, Дарио Ивановски.

Во женска конкуренција најбрза беше Рут Чемисто Матебо од Кенија пред нејзината сонародничка Мерци Кипкемои и Хрватката, Марија Врајиќ. Нашата Билјана Кираџиева заврши на четвртото место.

Во Полумаратонот (21,097 км) во машка конкуренција најбрз беше Бен Фелтон (В. Британија) пред Србинот Велимир Бојовиќ и нашиот Леонид Вандевски.

Во женска конкуренција на највисокото место на пиедесталот се искачи Адријана Поп Арсова од Македонија, додека второто и третото место им припадна на атлетичарките од Косово, Гриза Бакраџи и Наиле Сеферај.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот