ВИДЕО | Откриени нови дванаесет месечини што кружат околу Јупитер

Фото: Принтскрин - Твитер

Јупитер е петтата планета од Сонцето и убедливо најголемата. Тој е повеќе од двојно помасивен од сите други планети заедно (318 во однос на Земјата). Орбитира на 777.330.000 km (5,20 AU) од Сонцето, а дијаметарот на екваторот му е 142.984 km.

Астрономите открија нови 12 месечини што кружат околу Јупитер. Со тоа бројот на месечини што кружат околу оваа планета сега изнесува 92. Досега се сметаше дека Сатурн со нејзините 83 месечини има најмногу месечини во нашиот Сончев Систем. Претходно новите месечини биле забележани на Јупитер во 2021 и 2022 со телескопи во Хаваи и Чиле, но сега откритието е потврдено. Новооткриените месечини се со дијаметар од 1 до 3 километри, пишува „Interestingeng ineering“.

Европската вселенска агенција планира да испрати сонда до Јупитер во април која ќе кружи околу планетата и околу три нејзини месечини. Сондата ќе патува седум години за да стигне до дестинацијата. Следната година американската вселенска агенција НАСА планира да испрати мисија до Европа, една од месечините на Јупитер, за која некои научници мислат дека може да има форми на живот.

Се верува дека многу месечини на Јупитер и на Сатурн се формирале поради судири со поголеми стари месечини и астероиди. Од создавањето на Сончевиот Систем, Јупитер на одреден начин ја штити Земјата од удари од астероиди бидејќи е поголем и со тоа има посилна гравитација.

ФОТО | „Мече на Марс?“: Орбитер на НАСА улови необична глетка на „Црвената планета“

Ретка средба со комета што последен пат ја виделе неандерталците пред 500 века

НАСА и Пентагон работат на ракета на нуклеарен погон за патување до Марс

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот