ВИДЕО: Класата е вечна, Вавринка го елиминираше Медведев на турнирот во Мец

Швајцарскиот тенисер Станислас Вавринка/фото: EPA-EFE/Anders Bjuro

Станислас Вавринка, моментално 284 играч во светот, направи огромно изненадување во мечот од второто коло на АТП турнирот во Мец (Франција), откако со резултат 2-1 беше подобар од Данил Медведев.

Швајцарецот кој има 37 години славеше во сетови 6:4, 6:7 (7), 6:3 по два часа и 24 минути. Следен ривал на трикратниот грен слем шампион ќе биде Швеѓанецот Микаел Имер, кој беше подобар од Грегоар Барер со 6:4, 6:3.

Претходно, Хуберт Хуркач славеше над поранешниот победник на „УС Опен“, Доминик Тим. Полјакот победи со 6:3, 6:4 и во следното коло ќе игра против домашниот претставник Артур Риндеркнеш, кој го совлада Николоз Басилашвили со 7:6 (11), 6:3.

Александар Бублик го победи Емил Русувури со 6:7 (4), 6:4, 6:3, а Лоренцо Сонего беше подобар од Жил Симон со 7:6 (2) и 6:4.

Турнирот во Мец е дел од серијата АТП 250, се одржува од 2003 година, се игра на тврда подлога во затворено, а актуелен шампион е Хуркач, кој во финалето во 2021 година го победи Пабло Карења Буста.

Видео на денот