ВИДЕО | Како да подготвите совршено крцкава сланина: Трик кој ќе ве воодушеви и вас

Фото: Pexels/Polina Tankilevitch

Ништо полесно и поедноставно…

Доколку сте љубител на сланината, но не ја сакате количината на маст која се наоѓа на неа, тогаш овој трик од интернет особено ќе ве израдува.

На социјалните мрежи Фејсбук и Твитер еден гурман откри како успева да го елиминира вишокот вода и вишокот масти од сланината, после што таа станува совршено вкусна и крцкава.

Се што би требало да направите е парчињата сланина да ги нанижете на подолго дрвено стапче, а потоа да го ставите преку решетката, така што парчињата сланина ќе висат надолу.

Можете да употребите и дрвени стапчиња за ражничи, а под решетката задолжително ставете тавче, кое всушност ќе го собира вишокот маст од сланината. Доколку во тавчето ставите и алуминиумска фолија, тоа ќе ви помогне да не го миете тавчето – ќе биде доволно само да ја отстраните фолијата.

Најдобро е рерната да ја вклучите на 180 степени, а кога сланината ќе добие златно-румена боја, тоа е знак дека таа е готова.

Видео на денот