ВИДЕО: Халанд му донесе радост на Сити во 95 минута, нереален пресврт на Лидс

Ерлинг Халанд повторно е херој на „граѓаните“/фото: EPA-EFE/PETER POWELL

Во рамките од 15 коло во Премиер лигата екипата на Лидс, по големата победа над Ливерпул, им донесе нова радост на своите навивачи откако на „Еланд роуд“ со 4:3 триумфираше над Бурнмаут.

Уште во третата минута поведоа домаќините преку Родриго од пенал, а гостите не само што израмнија пет минута подоцна со голот на Таверние, туку и дојдоа до позитива со погодокот на Билинг (19`).

На стартот од вториот дел Соланке реализираше за 1:3, но тука не се предаде составот на Марш кој направи целосен пресврт благодарение на Гринвуд (60`), Купер (68`) и Самервил (84`).

Манчестер сити со крајни напори успеа на „Етихад“ да го совлада Фулам. Алварез стрелаше за водство на „граѓаните“ во 16 минута, израмни Переира од пенал во 28 минута, а конечниот епилог го постави Халанд во самиот финиш од средбата (90+5`) со прецизен удар од белата точка.

Во другите два натпревари, Нотингем форест ремизираше со Брентфорд (2:2), а Брајтон славеше кај Вулверхемптон (2:3).

Видео на денот