4 C
Скопје

ВИДЕО: Геј оргии, проститутки и детска порнографија – Сите скандали на луѓето блиски до Орбан

Светот овие денови се забавува со деталите од една геј журка во Брисел на која еден од учесниците бил унгарскиот политичар и европратеник Јозеф Сајер.

Ова беше само последен во низата инциденти и скандали каде главните актери беа унгарските политичари, по правило блиски соработници на премиерот Виктор Орбан кој се претставува како бранител на „семејните и христијански вредности“.

Геј оргии во доба на корона

Стајер, еден од основачите на унгарската владејачка партија Фидес, во вторникот поднесе оставка во Европскиот парламент откако беше откриено дека учествувал на геј забава за време на полициски час во Брисел.

Тој во соопштение изјави дека ги прекршил белгиските мерки против пандемијата и им се извини на својата фамилија, колегите и гласачите.

Прочитајте и...  Нова снежна покривка од 30-тина сантиметри, тиквешани на санкање во Михајлово

Дваесеттина луѓе, вклучувајќи го Стајер и засега непознати дипломати, парично се казнети заради тоа што во петок вечерта присуствувале на приватна журка во стан над геј бар каде имало секс, дрога и алкохол.

Европратеникот кој учествувал во геј-оргијата во Брисел е од Унгарија, од партијата на Виктор Орбан: Тој е гласен конзервативец против ЛГБТИ правата

Сајер бил фатен додека се обидувал да избега преку прозорот при што и се повредил. Полицијата во неговиот ранец пронашла и опојна дрога, а потоа го испратила до дома каде покрај дипломатски пасош бил утврден и неговиот идентитет.

Со тоа беше ставен крајот на неговата кариера во Европскиот парламент, а останува да се види дали ултра конзервативната партија Фидес ќе му го прости овој скандал. Сајер и самиот е познат како противник на хомосексуалците, кој во унгарскиот Устав ја внесе дефиницијата на бракот како „заедница на маж и жена“, што послужи како основа за бројни анти-ЛГБТ закони.

Прочитајте и...  Забрана за тешки товарни возила на патот Тетово - Попова Шапка

Оргии на јахта

Унгарскиот политичар Жолт Боркаи се најде во центарот на скандал минатата есен кога беа објавени фотографии, а потоа и видео снимка, на која тој е во друштво на неколку проституки на јахта во хрватското приморје.

Тој период, на еден блог почнале да се појавуваат текстови за градоначалникот на унгарскиот град Ѓер во кои тој е обвинет за злоупотреба на моќ, корупција, користење дрога и услуги на проституки. После текстовите, следеле снимки и фотографии.

Боркаи првично негирал дека е тој на снимките, па признал дека е, но додавајќи дека нема да поднесе оставка на позицијата  градоначалник, за на крај да поднесе оставка.

Прочитајте и...  ВИДЕО | Медиумите сè уште малку известуваат за родовите теми, а можат да бидат фактор за борба против насилството

Меѓутоа, Боркаи е избран на истата функција само еден месец по скандалот. Партијата застана зад него и го опиша инцидентот како „негова приватна работа“.

Детска порнографија

Во јули еден суд во Будимпешта го осуди членот на Фидес и бивши унгарски амбасадор во Перу, Габора Калета на една година затвор заради поседување на повеќе од 19.000 експлицитни фотографии од малолетници.

Калета е уапсен пролетта во 2019 година по обвинувањата за детска порнографија. Веднаш по апсењето му беше одземен дипломатскиот статус по што тој го изгуби имунитетот.

Калета беше унгарски амбасадор во Перу од 2017 година. Претходно, односно од 2012 година, беше портпарол на унгарското министерство за надворешни работи. Студираше право на католички универзитет, а неговите бивши колеги го опишале како „добро информиран и образован“ човек кој бил „пример на верник кој често ја цитира Библијата“.

Организаторот нa геj-oргијата во Брисел открива: Унгарскиот европратеник правел секс-забави и во својот дом

Извор: Блиц.рс

 

Поврзани вести

Изгласан новиот ДУП Градска четврт Ц 04 – Дом на градежници во Општина Центар

Слободен печат

Индискиот премиер Моди со најава: Ќе произведеме многу повеќе вакцини

Слободен печат

План за Брисел: Европскиот Парламент ќе прави сопствен центар за вакцинација против ковид-19

Слободен печат

Спасовски: Приведени 4 лица за Јавна соба – двајца велешани, еден битолчанец и еден од Штип

Слободен печат

Препорака од германскиот Комитет за вакцини: Производот на „АстраЗенека“ да се дава на лица до 65 годишна возраст

Слободен печат

Се гледа крајот: Шар Планина конечно станува национален парк

Весна Тодоровска

Остави Коментар