Tag : Орбан

Вести

Орбан го поддржа Мицкоски: Би сакале како победник да го видиме ВМРО-ДПМНЕ (ВИДЕО)

Слободен печат
Познато ни е дека Вие сега сте исправени пред донесување на важна одлука се подготвувате за важни избори. И ние ги следиме овие работи бидејќи...
Вести Свет

Орбан: Повеќе Балатон, помалку Јадран

Слободен печат
Мерките за заштита од увоз на коронавирус во Унгарија од странство мора да бидат во сила, изјави премиерот на Унгарија Виктор Орбан, додавајќи дека секој...
Вести Свет Слајдер

Орбан контра ЕУ: Од списокот на „безбедните“ држави дозволен е влез само за Србите

Слободен печат
Унгарија нема да го прифати барањето на ЕУ на списокот на „безбедни” држави од пандемијата на коронавирусот да ги додаде и земјите надвор од ЕУ....
Вести Регион

Милановиќ реагира: На Орбан не треба да му се верува, не заговара ништо добро

Слободен печат
Хрватскиот претседател Зоран Милановиќ остро го критикуваше унгарскиот премиер Виктор Орбан и рече дека не треба да му се верува дека нема претензии кон хрватските...
Вести Регион

Средба Орбан-Вучиќ: Се виде дека ЕУ нема заедничка здравствена политика

Слободен печат
Српскиот претседател Александар Вучиќ и унгарскиот премиер Виктор Орбан на денешната средба во Белград оценија дека нивните држави ја победиле и ја добиле првата битка...
Вести Свет

Орбан повикан на дебата во ЕП, тој ја испраќа министерката за правда

Слободен печат
Унгарскиот премиер Виктор Орбан е повикан утре да учествува во дебатата на Европскиот парламент за ситуацијата во неговата земја, но официјална Будимпешта му одговори на...
Вести

Милановиќ му одговори Орбан за провокацијата со картата на „голема Унгарија”

МИА Агенција
Хрватскиот претседател Зоран Милановиќ одговори на новата провокација на унгарскиот премиер Виктор Орбан по објавувањето на картата на „голема Унгарија”. – По повод картата / глобус...
Вести Свет

Словенечките медиуми: Картата со „голема Унгарија“ на Орбан е провокација

Слободен печат
Дел од словенечките медиуми како провокација ја оценуваат постапката на Виктор Орбан, кој на социјалните мрежи објави карта на „голема Унгарија“, јави дописникот на МИА...
Вести Свет

Унгарските медиуми се жалат на цензура

Слободен печат
Државните органи одговараат само на избрани прашања од избрани новинари, а лекарите се плашат да зборуваат поради страв од казна, изјавија опозициски новинари од Унгарија...
Вести Свет

ЕПП: До крајот на годината ќе ја исклучиме партијата на Орбан

Слободен печат
Претседателот на Европската народна партија (ЕПП) Доналд Туск соопшти дека таа политичка групација до крајот на годината, од своите редови ќе ја исклучи партијата Фидес...