1 C
Скопје

Tag : Орбан

Вести Свет

ВИДЕО I Орбан повторно го шокира светот: Оддаде признание на нацистички пилот, нарекувајќи го витез и херој

И.И.
Унгарскиот премиер Виктор Орбан му оддаде почит на неодамна починатиот пилот од ескадрилата 101 од времето на Втората светска војна, попозната како Пума, Ендре Франко,...
Вести Свет Слајдер

На Орбан итно му требаат вакцини, Унгарија договори со Русија, чекањето од „Фајзер“ фрустрира

Слободен печат
Русија во Унгарија склопи договор за снабдување на земјата со вакцината Спутник – 5, изјавија министерот за здравство на Руската федерација Михаил Мурашко, по состанокот...
Вести Свет Слајдер

Орбан повторно против ЕУ: Унгарците постигнаа договор да купат кинеска вакцина

И.И.
Унгарската влада објави дека постигнала договор со кинескиот Синофарм за набавка на нивната вакцина против коронавирус. Земајќи предвид дека  ЕУ ги предупреди земјите членки да...
Вести Свет

„Шлаканица“ за ЕУ од Орбан: Унгарија сака да го сруши ефективниот монопол на „Фајзер“, се ориентираме кон кинеската вакцина

И.И.
Унгарскиот премиер Виктор Орбан изјави дека Унгарија ќе се обрати до Кина за да добие вакцина против коронавирусот откако западните добавувачи и ЕУ не ги...
Вести Регион

Во екот на коронавирусната пандемија словенечкиот премиер Јанез Јанша остана без министер за здравство

И.И.
Словенечкиот министер за здравство, Томаж Гантар, денеска поднесе оставка на функцијата откако неговата партија ја напушти владеачката коалиција на десниот центар, што претставува директен удар...
Вести Свет Слајдер

Режимот на Обран го смени уставот, деца може да посвојат само хетеросексуални парови

И.И.
Унгарскиот Парламент денеска усвои Закон, со кој на истополовите двојки практично им се забранува да посвојат деца. Со Законот, предложен од Владата на премиерот Виктор...
Вести Ви Препорачуваме Свет

ВИДЕО: Геј оргии, проститутки и детска порнографија – Сите скандали на луѓето блиски до Орбан

Слободен печат
Светот овие денови се забавува со деталите од една геј журка во Брисел на која еден од учесниците бил унгарскиот политичар и европратеник Јозеф Сајер....
Вести Свет

Рекордни 182 смртни случаи од ковид-19 во Унгарија, над 6.600 новозаразени

Слободен печат
Унгарија денеска пријави 182 нови смртни случаи од Ковид-19, што е убедливо најголемо дневно зголемување на смртните случаи од почетокот на пандемијата на коронавирусот во...
Вести Свет

Полјаците го исклучија градското светло, револтирани од политиките на премиерот Моравиецки

Дамјан Варошлија
Градското осветлување во важни згради и цркви во 100 градови низ Полска беше исклучено во времетрање од три часа, како знак на протест на локалните...
Вести Свет

Орбан: ЕУ и Германија ни земаат шест, а ни враќаат четири милијарди евра

Слободен печат
Унгарскиот премиер Виктор Орбан денеска оцени дека побогатите земји од ЕУ „на чело со Германија” од Унгарија земаат околу шест милијарди евра годишно, под различни...