22 C
Скопје

Tag : Унгарија

Ракомет Спорт

ЛШ: Вардар 1961 ќе се обиде во Унгарија да го поправи впечатокот

Слободен печат
Денеска од 18.45 часот Вардар 1961 ќе го игра реванш натпреварот од осминафиналето во Лигата на шампионите против Веспрем на нашиот репрезентативец Дејан Манасков. „Црвено-црните“...
Вести Свет

Унгарија вакцинираше 2,5 милиони луѓе, повторно почнува отворање на бизнисите

Слободен печат
Унгарија им дозволи на луѓето кои обезбедуваат услуги со близок контакт, како што се фризери и козметичари, од денеска да ги отворат своите бизниси. Олеснети се уште неколку други...
Вести Свет

Унгарија ќе и донира 40.000 вакцини на Чешка

Слободен печат
Унгарија одлучи да донира 40.000 вакцини на Чешка во првата половина на мај, изјави денеска унгарскиот министер за надворешни работи Петар Сијарто, додавајќи дека дотогаш...
Вести Ви Препорачуваме Свет

Обединетата унгарска опозиција има шанса да го урне Орбан, но многу предизвици се пред неа

Слободен печат
Од ноември унгарската обединета опозиција на анкетите има мала предност во однос на владејачката партија Фидес на Виктор Орбан. Тоа упатува дека општите избори 2022...
Вести Свет

Писмо од новинари до унгарската влада: Укинете го пристапот на приватните медиуми до болниците и пунктовите за вакцинација

Слободен печат
Десетици независни унгарски медиуми денеска објавија писмо во кое бараат од Владата на премиерот Виктор Орбан да ги укине ограничувањата за известување за здравствениот систем...
Вести Свет

Унгарија е прва во ЕУ по вакцинации, но и по жртви од ковид-19

Слободен печат
Унгарија вакцинирала поголем дел од своето население од која било друга европска земја, покажуваат податоците на Европскиот центар за превенција и контрола на заразни болести,...
Вести Свет

Навалица од пациенти: Унгарските болници под огромен притисок поради пандемијата со ковид-19

Слободен печат
Директорката на унгарското јавно здравство, Сесилија Мулер денеска изјави дека болниците во земјата се под огромен притисок поради зголемениот број на случаи со ковид-19, и...
Вести Свет Слајдер

Орбан: Полска, Италија и Унгарија ќе се обидат да ја реорганизираат европската десница

Слободен печат
Унгарскиот премиер Виктор Орбан денеска изјави дека наскоро ќе разговара со десничарски политичари во Полска и Италија со цел формирање нова политичка сила во Европската...
Вести Свет Слајдер

Унгарија летово без мерки, Орбан: Уште милион да вакцинираме и ќе ги попуштиме рестрикциите

СП.
Премиерот на Унгарија, Виктор Орбан денеска објави дека ќе може да започне со првата фаза на ублажување на ограничувањата против ковид-19 откако ќе се вакцинираат...
Вести Свет

Орбан и неговата партија Фидес целосно ги прекинаа врските со ЕПП: „Време е да се збогуваме”

Слободен печат
Унгарскиот премиер Виктор Орбан и неговата владеачка партија Фидес денеска целосно ги прекинаа врските со Европската народна партија (ЕПП), чекор што се доживува како формалност...