9 C
Скопје

ВИДЕО+ФОТО | Морничаво: Музичар направил гитара од костурот на својот починат вујко

Музичар, кој себеси се нарекува Принц Миднајт, одлучил да направи електрична гитара од коските на неговиот починат вујко.

Вујкото Филип, како што раскажа Принц, го запознал со светот на метал музиката, а бидејќи според православната религија во неговата родна земја Грција, на кремирањето не се гледа со одобрување, тој го овековечил вујко му на свој уникатен начин.

Костурот на Филип бил дониран на еден локален унверзитет за студентите по медицина да го набљудуваат и да учат од него, но кога тие веќе немале корист од тоа, му го вратиле на семејството кое не сакало да го кремира, па така тој завршил кај Принц Миднајт.

Тој на градниот кош, `рбетот и карлицата ја додал сета неопходна електроника за гитарата и така го создал овој морбиден инстумент.

Прочитајте и...  Дневен хороскоп за 14 април: Треба да бидете претпазливи

„Вујко ми може сега може да свири до вечноста. Тој тоа би го сакал, а јас сум многу горд на овој проект кој служи во чест на вујко ми, неговиот живот и неговото влијание врз мене”, изјави Миднајт за Унилед.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Prince Midnight (@princemidnightx)

Поврзани вести

Реченици кои треба да ги избегнувате на интервју за работа

Слободен печат

Адвокатот на Вајнстин тврди: Тој е веќе речиси слеп, му испаѓаат и забите

Слободен печат

Чоколадо, грозје, коски од живина и друга храна која не смее да ја јаде вашето куче

Слободен печат

Поради неа луѓето се самоубивале: Ова е најтажната песна во Југославија која Тито лично ја забранил

Слободен печат

Ковчегот во кој ќе биде погребан принцот Филип е направен пред 30 години: Еве зошто тој е обложен со олово

Слободен печат

ВИДЕО | Вежбајте секој ден, 10 до 20 минути со Памела: За подобро расположение и витка фигура

Слободен печат

Остави Коментар