22 C
Скопје

Tag : музичар

Културен печат

Излезе „Културен печат“ број 73 во весникот „Слободен печат“

Тони Димков
КУЛТУРЕН ПЕЧАТ број 73, во печатеното издание на „Слободен печат“ (20-21.03.2021), го отвораме со фотографии од доделувањето на наградите на Остен Биенале на цртеж Скопје...
Магазин Магазин слајдер Сцена

Борис Новковиќ: Наместо развод – син со четвртата сопруга

Слободен печат
Кон крајот на минатото лето, во јавноста протече вест за љубовниот крах помеѓу музичарот Борис Новковиќ (53) и 25 години помлада студентка по моден дизајн...
Културен печат

Самостојно издание „Инсанус“ на Кире Мирчовски: Музички збир на чувства и емоции

Тони Димков
Љубителите на цврстиот гитарски звук со задоволство ќе го преслушаат албумот „Инсанус“ (Insanus) на младиот гитарски талент Кире Мирчовски. Станува збор за самостојно издание, кое...
Живот Магазин Магазин слајдер

ВИДЕО+ФОТО | Морничаво: Музичар направил гитара од костурот на својот починат вујко

Слободен печат
Музичар, кој себеси се нарекува Принц Миднајт, одлучил да направи електрична гитара од коските на неговиот починат вујко. Вујкото Филип, како што раскажа Принц, го...
Културен печат

Интервју со музичарот Ивица Јорданов: Секоја гитара е приказна за себе

М. Ј.
Благородно хоби има гитаристот Ивица Јорданов, кој повеќе од 15 години работи на поправки и реставрација на гитари и други жичани инструменти, а тука ни...
Еспресо Шоу биз

ВИДЕО+ФОТО | 48 часа предходно сам на себе си ставал витамински инекции: Познатиот пејач почина од Ковид – 19!

Слободен печат
Мексиканскиот пејач Џери Демар (41) се жалел на болки во задникот по земањето на витаминска инекција, за два дена подоцна да почине. Ѕвездата на шоуто...
Магазин Магазин слајдер Сцена

Првите слики од музичката ѕвезда после инцидентот: Фил Колинс повторно со Генезис! (ФОТО)

Слободен Печат
Фил Колинс изгледаше прилично слабо кога пристигна во музичко студио во Лондон каде се сретна со колегата од Генезис, Мајк Радерфорд. Легендарниот музичар (69) излегол...
Вести Македонија Слајдер

Од коронавирус почина музичарот Васил Ангов

Слободен печат
Во Гевгелија по компликации од коронавирус, почина музичарот и пејач Васил Ангов. Тој е трета жртва од Ковид-19 во Гевгелија. Васил Ангов во 1995 година...
Забава Магазин Магазин слајдер

Разговор со Љубен Маџиров, музичка ѕвезда во подем и син на виртуозот Зоран Маџиров: Зрелоста потекнува од сите нас, а вежбањето „му е мајката“

Ј.К.Д
Љубен Маџиров одамна е сосема посветен на музиката со која се дружи од раното детство. Вели дека го одбрал Лондон за школување поради тоа што...
Забава Магазин

Интервју со Зоран Радомировиќ – Шваба: Сакам кога луѓето не знаат кој сум ни со што се занимавам

Јасмина Кантарџиева Димков
Со музика почнал да се занимава од средината на 70-те години, во 1982 година со Милан, Гаги и Џинџер го формирале бендот „Катарина II“, а...