9 C
Скопје

ВИДЕО: Димитријевиќ дели и НБА потези, „прегазен“ Естудијантес!

Денеска во деветтото коло од најсилното шпанско првенство составот на Хувентуд Бадалона на домашен терен со убедлив резултат 97:70 против екипата на Естудијантес.

Кошаркарите на Хувентуд брзо заборавија на поразот на гостувањето во Фуенлабрада.

До крајот на овој меч во кој домаќинот доминираше во секој поглед, македонскиот репрезентативец Ненад Димитријевиќ финишираше оствари учинок од 10 поени (0/2 за три, 4/7 за два и 2/2 за еден поен), додаде пет асистенции, два скока и исто толку загубени топки за 21:48 минути игра на паркетот.

Од неговите тимски колеги во листата на стрелците доминираа Хрватот А. Томиќ и Словакот В. Бродзиански со по 17 поени, а на спротивната страна српскиот интернационалец А. Аврамовиќ забележа 18 коша.

Прочитајте и...  Барселона има нов претседател, Меси останува на „Камп Ноу“?

После девет меча оваа сезона Хувентуд е на третата позиција со 12 бода, колку што има и второпласираниот Тенерифе кој е без грешка (6-0) со 12 бода, како и водечкиот Реал Мадрид кој има максимални 14 бода.

Поврзани вести

Филиповски повеќе не е тренер Партизан

Слободен печат

АТП му честита на Новак со фотографија од него и сопругата во кревет

Слободен печат

Тошевски два месеци во аут, го пропушта турнирот на младата репрезентација во Анталија

Слободен печат

Спасителот на Барселона подготвува удар на Реал и Перез, им краде две засилувања

Слободен печат

Европските медиуми го одбележаа историскиот успех на Ѓоковиќ, признание дојде и од Швајцарците

Слободен печат

Познати датумите кога ќе играат Вардар и Веспрем во осминафиналето на ЛШ

Слободен печат

Остави Коментар