ВИДЕО: Атланта не се предава, Јанг и Богдановиќ за пресврт против Филаделфија!

epa09272072 Atlanta Hawks guard Bogdan Bogdanovic of Serbia reacts after making a three-point basket against the Philadelphia 76ers during the second half of game four of the NBA Eastern Conference semifinal round round playoff series between the Philadelphia 76ers and the Atlanta Hawks at State Farm Arena in Atlanta, Georgia, USA, 14 June 2021. EPA-EFE/ERIK S. LESSER SHUTTERSTOCK OUT

Со заеднички сили кошаркарите на Атланта дојдоа до пресврт во четвртиот натпревар доцна синоќа и славеа против Филаделфија со 103:100.

Иако Филаделфија во текот на првото полувреме имаше и „плус 18“ предност на семафорот, на крајот популарните „јастреби“ се погрижија за целосен пресврт.

На тој начин Хокси стигнаа до израмнување на 2:2 во серијата во конференциското полуфинале на Источната конференција.

Најзаслужни за триумфот на Атланта беа Треј Јанг со 25 поени (18 асистенции) и српскиот интернационалец Богдан Богдановиќ со 22 поени.

На спротивната страна за Сиксерси најрасположен беше Тобајас Херис со 20 поени, по три помалку имаа Сет Кари и Камерунецот Џоел Ембид (21 скок).

Во вториот дуел од синоќешната НБА програма во конференциското полуфинале на Западот на 2:2 израмнија Клиперси против Јута славејќи победа од 118:104.

За составот од Лос Анџелес доминираа Пол Џорџ и Кавај Ленард со по 31 кош, а кај „џезерите“ прв стрелец беше Донован Мичел со 37 поени.

Видео на денот