Вардар од бездната до ѕвездите, по трет пат ќе игра во Келн

Вардар трета година по ред ќе биде дел од завршниот турнир во Келн, откако го преживеа драматичниот реванш натпревар против ПИК Сегед и успеа да ја одбрани залихата од осум голови од првиот дуел.  Вардарци загубија во реваншот со 29:25 иако случувањата во првото полувреме навестуваа потоп на македонскиот тим.

Вардар одлично го започна натпревар, не се исплаши од атмосферата од трибините, и во почетните минути имаше контрола врз резултатот (3:4) и тука ракометарите застанаа. Тоа го истористи унгарскиот тим и прво со серија од 4:0 дојде ја презеде контролата врз играта но и врз резултатот. Нервозата стана видлива кај вардарци, и негатиата постојано растеше, од 11:6 , за во финишот да биде и достигната предноста од Скопје (16:7).

Прочитајте и...  „Марка“ објаснува зашто Роналдо нема да се врати во Реал Мадрид

Во второто полувреме, предноста на ПИК Сегед постојано варираше од 7-9 голови (23:14). Оддеднаш Вардар почна да игра како што фановите очекуваат, за само пет минути сосерија од 6:0 од минус дојдоа до негатива од само 25:23 што беше знак дека на „црвено-црните“ им се насмевнува  третото учество на фајнал фор турнирот во Келн. Најпрецизен во редовите на Вардар беше Игор Карачиќ со осум постигнати голови, пет даде Криштопанс, а четири беа дело на Дибиров.

Прочитај повеќе

Одложена и деветтата трка во Ф1 сезонава

Слободен печат

После Џордан, Коби Брајант е најдобриот

Слободен печат

Реал Мадрид подготвува понуда за Халанд

Слободен печат

Американскиот тенисер открива: Сервисот на Ѓоковиќ е потценет

Слободен печат

Неверојатен предлог, натпреварите од Серија А да се играат само во Рим

Слободен печат

ФИФА го преместува летниот преоден рок

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Селекторот на борачите го победи коронавирусот, пуштен е на домашно лекување

Слободен печат

Оригиналниот дрес на Џордан од Дрим тимот ставен на аукција

Слободен печат

Вимблдон наплати 114 милиони евра отштета за откажувањето и веднаш направи потег за почит

Слободен печат

Американците објавија нови докази, Русија и Катар ги купиле СП 2018 и СП 2022

Слободен печат

УФЦ му пркоси на коронавирусот, најде оригинално решение за организирање на борбите

Слободен печат

„Марка“ објаснува зашто Роналдо нема да се врати во Реал Мадрид

Слободен печат