15 C
Скопје

Уште едно изненадувачко дејство од јадењето црно чоколадо, вели новата студија

Ново истражување открива дека црното чоколадо може да ви помогне да согорите повеќе калории. Црното чоколадо со 70 и повеќе проценти какао е богато со растителни соединенија наречени флавоноиди и флаваноли, кои се поврзани со помал ризик од развивање кардиоваскуларни заболувања, пишува „Eat This, Not That“.

Американското здружение за срце забележува дека некои нови истражувања покажуваат дека консумирањето на црно чоколадо е поврзано со помал ризик од инсулинска резистенција и висок крвен притисок.

unsplash

Едно истражување во кое биле вклучени луѓе со значително поголема телесна тежина, открило дека консумирањето на црно чоколадо и сурови бадеми помага во намалување на „лошиот“ холестерол во крвта.

Други истражувања сугерираат когнитивни придобивки како што се подобрување на меморијата и подобрување на расположението.

unsplash

Иако некои експерти веруваат дека сè уште нема многу цврсти докази за здравствените придобивки од црното чоколадо, со текот на времето се додаваат сè поголем број причини кои може да ве охрабрат да уживате во неколку коцки црно чоколадо после вечера.

Поврзани вести

ФОТО: Двојничката на Кејт Мидлтон заработувала 1.000 фунти дневно и се обезбедила за цел живот

Слободен печат

ФОТО: Принцот Чарлс ја исфрли Меган, со интимната фотографија ѝ удри шлаканица

Слободен печат

Србинка намамена на брак во Италија, завршила како сексуална робинка, се отрула за да побегне

Слободен печат

Ве боли раката по вакцинирањето? Постои едноставно објаснување за тоа

Слободен печат

Сузана Манчиќ со потресна исповед: Изгубив три сина, родив еден во шестиот месец од бременоста!

Слободен печат

ФОТО: „Јас се викам Ивана“: Девојчето од спотот на Здравко Чолиќ носи голема болка во себе

Слободен печат

Остави Коментар