3 C
Скопје

Tag : чоколадо

Магазин Магазин слајдер Храна

Рецепт за чоколаден пудинг без шеќер и брашно кој ќе ве држи сити до следниот ден

Слободен печат
Без разлика дали избегнувате шеќер и брашно затоа што сакате да изгубите тежина или ви треба дополнителна доза протеини, овој пудинг е идеално задоволство. Благодарение...
Жена Магазин Магазин слајдер

Лековита храна: 10 намирници што го подобруваат здравјето на жените

Слободен печат
Кој јогурт и кое чоколадо? Погледнете која храна е многу важна за доброто здравје на жените! Жените живеат со забрзано темпо – тие се грижат...
Забава Магазин Магазин слајдер

Откриено чоколадо старо 120 години што може да се јаде!

Слободен печат
Националната библиотека на Австралија меѓу колекцијата на лични работи на австралискиот поет Бенџо Патерсон открила кутија со чоколадо старо 120 години, кое за чудо може...
Забава Магазин Магазин слајдер

Пјер Марколини е најдобар слаткар во светот, неговите чоколади чинат и повеќе 100 долари

Слободен Печат
„Ворлд пастри старс“ (World Pastry Stars), италијанска организација на готвачи од земји познати по кондиторските производи и чоколади, му ја додели титулата најдобар слаткар на...
Магазин Магазин слајдер Семејство

Внимавајте додека земате лекови, заборавете на чоколадата

Слободен печат
Антибиотиците не бараат посебен вид исхрана, но постојат одредени правила: Грејпфрутот не треба да се јаде кога се земаат антибиотици, бидејќи тоа овошје ја спречува...
Здравје Магазин Магазин слајдер Храна

Кое чоколадо има психоактивно, дури и антибактериско дејство врз луѓето?

Слободен Печат
Кога шпанските конквистадори за прв пат донеле чоколадо од Мексико во Европа, во почетокот на 16-ти век, чоколадото се сметало за лек, па дури и...
Магазин Магазин слајдер Храна

Нека не ви биде здодевно ова попладне – Направете си лесна торта со банани и бискивити (РЕЦЕПТ)

Слободен печат
Состојки: 500 грама мелени бисквити 300 милилитри сок од лимон 150 грама шеќер во прав 250 грама маргарин 150 грама чоколадо за готвење 250 грама...
Магазин Магазин слајдер Храна

Ова попладне почастете го вашето семејство со лесна и превкусна чоколадна панакота

Слободен печат
Потребни состојки: – 300мл млечна слатка павлака – 200мл чоколадно млеко – 50гр шеќер – 150гр чоколадо за готвење – 10гр желатин Се ставаат слатката...
Вести Регион

„Чоколадна“ марихуана запленета во Драч

Слободен печат
Дрогата била открена при вторатата контрола на автобус кој сообраќал на релација Драч- Италија. Уапсени се три лица, двајцата возачи на автобусот, жители на Пермет...
Вести Регион

Три лица уапсени во Драч за криумчарење на 26 килограми чоколада со марихуана

Слободен печат
Полицијата уапси три лица на пристаништето во Драч, Албанија, поради тоа што се обиделе да криумчарат 26 килограми чоколада со марихуана, пренесуваат тамошните медиуми. Менаџерот,...