Трудницата со рак сепак роди: Му го чувствував чукањето на срцето (ФОТО+ВИДЕО)

Американката Џејд Давис (36) во текот на бременоста добила дијагноза агресивен карцином на дојката. Од докторите била советувана да и ја прекинат бременоста поради лекувањето, но таа тоа одлучно го одбила.

Докторите и кажале дека бебето е премалечко за да го спасуваат, а дека за неа оваа ситуација буквално би значела живот или смрт, питува „The Sun“.

Џејс била бремена само неколку недели кога напипала тврда грутка на својата града. Отишла на доктор, но најпрвин мислеле дека станува збор за некој јазол кој го предизвикале хормоните. Таа не била сигурна во таа проценка.

принтскрин

Им верувала на своите инстинкти и инсистирала на биопсија. Резултатите покажале дека има трипл негативен рак на дојката од втор стадиум.

Прочитајте и...  Која е подобра за вас? Клучни разлики меѓу платнените и хируршките маски

– Не знаев како да се поставам кон бременоста се додека не ми кажаа дека треба да ја прекинам. Да го игнорирав испитувањето, сега би била мртва, изјави таа пред новинарите.
Ме советуваа на абортус со цел веднаш да можам да започнам со агресивно лекување, но јас не се согласив со тоа. Чувствувала дека во неа нешто се побунило.

– Одлучив да ја задржам бременоста бидејќи не сакав за судбината на моето дете да одлучува странец, вели таа. Таа била префрлена во специјализирана болница каде започнала со хемотерапија.

Неговото срце чукаше. Го чувствував внатре. Се бореше, па и јас морав да се борам, потврди таа.

Се породила во јули. Последните резултати покажале дека ракот не се проширил. Во ноември ја чека последниот циклус на хемотерапија. Самохраната мајка Џејд верува дека само чудо е заслужно за тоа што таа и момчето го преживеале.

Прочитајте и...  Свежа кожа - ново лице: Жолт индиски пилинг од куркума кој длабински ја чисти кожата за само 20 минути
принтскрин

– Страшно ми е да се сетам дека мојата бременост имаше елемент на дополнителен страв, но се чувствувам благословено кога ќе го погледнам синот, и ништо повеќе од тоа не можам да барам, додаде таа.

Др. Џук Нам од болницата вели дека таа имала еден од најагресивните видови на рак на дојка.

принтскрин

– Добрата вест е што тој веднаш реагираше на хемотерапијата, истакна докторот. National Breast Cancer Foundation појаснува дека нема посебна причина за појавата на тој вид на карцином. Тој за разлика од останатите видови на тумори, нема рецептори кои им овозможуваат раст од естрогенот, прогестеронот или HER-2/неу генот.

Потешко се лекува бидејќи побрзо се шири, но лекувањето е често многу успешно. Се лекува со хемотерапија која е успешна ако се примени што поскоро и поагресивно. Од него често заболуваат жените со BRCA 1 i BRCA 2 генот како и оние кои веќе преживеале рак на дојка.

Прочитајте и...  Која е девојката со тетоважи што му е утеха на Брајан Остин Грин по разводот?

Прочитај повеќе

Јована Јоксимовиќ се повлекува од тв-екраните… (ФОТО)

Васко Спасоски

Ефтин и безбеден лек против шеќерната болест е новото оружје против коронавирусот? (ФОТО)

Васко Спасоски

Нова војна помеѓу Џорџ Клуни и Бред Пит: Се скарале поради колешка, причината е бизарна! (ФОТО)

Васко Спасоски

Направете сами: Цветни миризби во Вашиот дом

Слободен печат

Раперот Раста може да лежи во затвор од 3 до 12 години поради оваа фотографија! (ФОТО)

Васко Спасоски

Патики, платформи, потпетици… Како обувките го менуваат изгледот на вашиот ЗАДНИК?

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Како во старите добри времиња: Анџелина Џоли, Бред Пит и децата во шопинг! (ФОТО)

Васко Спасоски

Како да се организирате за на патување? Список на предмети што ви требаат за на одмор

Слободен Печат

Ви испраќа топли поздрави: Лила Филиповска е првата наша јавна личност која замина на море! (ВИДЕО)

Васко Спасоски

Избегнете труење: Кое месо колку време може да стои во фрижидер и замрзнувач?

Слободен печат

Накова демантира дека има коронавирус и дека била уаспена поради непочитување на мерките! (ФОТО)

Васко Спасоски

Поранешниот готвач на принцезата Дајана откри кое ѝ било омилено јадње

Слободен печат