14 C
Скопје

Tag : рак

Забава Магазин Магазин слајдер

Зеленчук кој го намалува ризикот од карцином за 45 проценти

Слободен печат
Според една нова студија, честата потрошувачка на печурки е поврзана со помал ризик од рак.  Со систематски преглед и мета-анализа испитаa 17 студии за рак...
Магазин Магазин слајдер Хороскоп

Како создадени еден за друг: Овие два знака се најидеалниот пар во зодијакот!

Слободен печат
Еве што вели хороскопот за овој љубовен пар… Многу астролошки истражувања тврдат дека два знака од зодијакот се како создадени еден за друг. Совршено се согласуваат, одлично се забавуваат кога...
Магазин Магазин слајдер Сцена Филм и ТВ

Почина Хелен Мекрори ѕвездата од „Peaky Blinders“

Слободен печат
Актерката Хелен Мекрори, која се здоби со меѓународна слава со улогата на Поли Греј во хит-серијата „Peaky Blinders“, и во филмовите за „Хари Потер“ почина...
Магазин Магазин слајдер Хороскоп

Дневен хороскоп за 5 април: Поседувате огромна креативна моќ

Слободен печат
Овен Личноста која влезе во вашиот живот, ќе разбуди бура од емоции во вас, па ќе ви биде тешко да дефинирате што точно чувствувате. Љубов...
Магазин Магазин слајдер Хороскоп

Дневен хороскоп за 16 март: Денешниот ден е одличен за посериозни деловни потфати

Слободен печат
Овен Денешниот ден е одличен за посериозни деловни потфати и донесување одлуки за истите. Важно е на оние кои не ви се допаѓаат, да не...
Магазин Магазин слајдер Хороскоп

Дневен хороскоп за 8 март: Не плашете се гласно да говорите за вашите потреби и желби

Слободен печат
Овен Во љубовта нештата се одлични, а ако сте во врска, со партнерот разговарајте за реализирање на некој заеднички план. Мора да бидете пофлексибилни ако...
Магазин Магазин слајдер Сцена

„Не се чувствувам добро, хемотерапијата е премногу силна“: Марина Туцаковиќ проговори за проблемите со кои се соочува

Слободен печат
Србинката Марина Туцаковиќ (67) текстописец, води битка со ракот, за кој во неколку наврати искрено проговори во медиумите. Познатата балканска хитмејкерка искрено раскажа за својата...
Вести Македонија

Лани во тетовско 1059 посети на матичниот лекар поради малигни заболувања

Слободен печат
 Во текот на 2020 година, Службата за социјална медицина и статистика при Центар за јавно здравје Тетово бележи 1059 посети на матичен лекар врз основа...
Вести Свет

Тинејџерка што се радуваше на животот и три пати го победи ракот почина од ковид-19 во прегратките на родителите

Слободен печат
Седумнаесетгодишната Аспен Деке од Канзас Сити (Мисури), која преживеа рак три пати, почина откако беше заразена со вирусот корона. Првпат и беше дијагностицирана акутна лимфобластична...
Вести Свет

ЕК: Во ЕУ во 2020 година повеќе починати од рак отколку од коронавирус

Слободен печат
Европската комисија денеска го презентираше Европскиот план за борба против ракот, кој се базира на новиот пристап на ЕУ кон превенција, лекување и закрепнување од...