19 C
Скопје

Три засилувања за Барселона се сигурни, дали Халанд ќе биде шлагот на тортата?!

Жоан Лапорта ќе се обиде да му ги исполни желбите на својот тренер.

Новиот претседател на Барселона, Жоан Лапорта, и покрај големите финансиски проблеми со кои се соочува каталонскиот тим, се подготвува за летниот преоден рок во кој ќе се обиде да му ги исполни желбите на тренерот Роналд Куман.
Но, покрај засилувањата, Лапорта работи и на намалуваше на трошоците и поради тоа се подготвува листа за отстрел, односно фудбалери кои ќе бидат продадени.
На лето сигурно си заминуваат Самуел Умтити и Тринкао како и Фелипе Кутињо, а од клубот сакаат да се ослободат и од Антоан Гризман кој не ги оправда очекувањата, а парите од нивната продажба би се обиделе да направат спектакуларен трансфер.

Засега Барселона има три засилувања кои се договорени и кои на „Камп Ноу“ ќе пристигнат бесплатно. Џорџино Вајналдум усно ги договорил сите услови со Барселона и по завршување на сезоната со Ливерпул, се очекува да пристигне на „Камп Ноу“.
Младиот дефанзивец на Манчестер сити, Ерик Гарсија, кој потекнува од академијата Ла Масија, веќе има потпишано преддоговор со Барселона, додека третиот играч кој на лето треба да пристигне е Мемфис Депај.

Холандскиот репрезентативец уште минатото лето беше пред договор со Барселона, но поради финансиската криза тој трансфер пропадна. Но, тренерот Роналд Куман инсистира на негов ангажман и најверојатно Лапорта ќе му ја исполни оваа желба бидејќи фудбалерот на лето ќе биде слободен играч и без обесштетување ќе може да пристигне на „Камп Ноу“.

Главна цел на Лапорта во летниот преоден рок ќе биде напаѓачот на Борусија Дортмунд, Ерлинг Халанд, но неговиот трансфер ќе зависи од продажбата на Гризман и Кутињо.
Во Барселона се подготвени да ги продадат Гризман и Кутињо за далеку помала сума од таа која ја платија (120-140 милиони евра) и со парите од тие трансфери ќе се обидат да го убедат Халанд да потпише за каталонскиот тим.

Поврзани вести

Најстарата жена на светот се откажа од носење на олимпискиот оган

Слободен печат

Реал ќе извиси, Левандовски гледа кон Премиер лигата

Слободен печат

Пеп Гвардиола кариерата ќе ја заврши во Барселона

Слободен печат

Ред Бул му ги краде инженерите на Мерцедес

Слободен печат

Шилегов: Има заинтересираност за Вардар, но Самсоненко мора да најде начин да ги врати долговите

Слободен печат

ВИДЕО I Комични сцени во Романија: Ги однесоа бодовите, но него го заборавија, фудбалер трчаше по клупскиот автобус

Слободен печат

Остави Коментар