-2 C
Скопје

Телата на таткото и ќерката кои се удавија во Рио Гранде се враќаат во Салвадор

Телата на таткото и ќерката кои се удавија во реката Рио Гранде во обид да стигнат до територијата на САД, ќе бидат вратени во нивната држава, Салвадор, каде што ќе бидат погребани.

Како што пренесува Си-Ен-Ен, фотографијата на која се Оскар Алберт Мартинес и 23-месечната Енџи Валери Мартинес во прегратка со лицата во матна вода го потресе светот и претставува сурова реалност на мигрантската криза и ризикот што луѓето го преземаат за да стигнат до јужно американската граница.

Телата се предадени на сопругата и мајка Танија Авалос во Мексико, оттаму се префрлени во Монтереј од каде со авион треба да бидат однесени во Сан Салвадор.

Семејството на трагично загинатите татко и ќерка побара од властите да гарантираат приватност за време на префрлувањето на телата во нивната држава.

Прочитајте и...  Колку чини еврото денеска?

Поврзани вести

Изградба и обнова на основни училишта со 328 милиони денари, за средните 19,7 милиони

Слободен печат

Филипче: Тие што прележале засега не треба да се вакцинираат

И.И.

Владата повторно ќе дава субвенции, овој пат 52 милиони денари ќе бидат поделени за енергетско ефикасни прозорци и сончеви колектори

И.И.

Филипче: Пристигнаа дел од фрижидерите во кои треба да се чуваат вакцините, системот и планот за вакцинирање се подготвени, се чекаат уште вакцините

И.И.

Алармантно: Повторно затворен дел од новата белоруска нуклеарна централа „Астраветс”

И.И.

Љупчо Димовски нов претседател на СПМ

Слободен печат

Остави Коментар