Тебас: Ал Келаифи е опасен како и Суперлигата, ова што го прави е навреда за фудбалот

Првиот човек на ПСЖ, Насер Ал Келаифи и фудбалерот на клубот, Килијан Мбапе/Фото: EPA-EFE/ETIENNE LAURENT

Првиот човек на шпанската „Ла Лига“, Хавиер Тебас имаше што да каже за ситуацијата со Килијан Мбапе кој е моментно главна тема во светскиот фудбал.

Моментно еден од најдобрите играчи на денешницата, Французинот Мбапе во изминатиот период доста се најавуваше дека од следната сезона ќе настапува за Реал Мадрид.

Како што и самиот најави, наскоро треба официјално да донесе одлука дали ќе остане во ПСЖ или не.

Најновите информации велат дека Мбапе ќе остане во Париз, а напаѓачот лично оваа одлука му ја соопштил на претседателот на Реал Мадрид, Флорентино Перез.

Минатата недела Мбапе и Реал наводно ги договориле сите детали од условите на договорот, кои вклучуваат 130 милиони евра како бонус за потпис.

Но, шпанската „Марка“ напоменува дека фудбалерот постојано бил под притисок на владите на Катар и Франција и дека конечно решил да остане во ПСЖ, а покрај тоа што ќе му овозможат нови подобри услови, тој ќе има клучна улога во изборот на нов тренер и спортски директор.

– Она што го прави ПСЖ со обновувањето на договорот и оваа сума пари…Откако минатата сезона потроши 700 милиони, а потоа плати за идната од 600 милиони евра, тоа е навреда за фудбалот. Ал Келаифи е опасен како и Суперлигата – вели Тебас.

Ал-Келаифи му нуди на Мбапе да биде шеф на проектот на ПСЖ само за да остане во Париз

Анчелоти за Мбапе, Бејл и финалето со Ливерпул во ЛШ

Видео на денот