Таткото и ќерката кои се удавија во Рио Гранде погребани во Салвадор

Таткото и ќерката кои се удавија во реката Рио Гранде, обидувајќи се илегално да влезат во САД, погребани се во Салвадор.

Оскар Мартинес (25) и неговата 23-месечна ќерка Енџи Валерија погребани се една недела откако вознемирувачката фотографија, на која се гледаат нивните безживотни тела во реката, го обиколи светот.

Тие се погребани во јужниот дел на Сан Салвадор во присуство на околу 200 роднини и пријатели. На новинарите не им беше дозволено да присуствуваат на погребот.

Мартинез ја пренел својата ќерка и се вратил на другиот брег да и помогне на сопругата. Но, девојчето паднало во река, а тој се обидел да ја спаси, но двајцата биле однесени од силна речна струја.

Прочитајте и...  Почна конститутивната седница, Со 115 гласови „ЗА“, Шахпаска избрана за претседател на Верификационата комисија на Собранието (ФОТО)

Фотографијата со нивните тела ја објави мексиканскиот весник „Хорнада”

Прочитај повеќе

Меѓу исчезнатите има и деца: Ураганот Исаија збриша цела населба, хаос во Њујорк и Вирџинија (ВИДЕО)

Слободен печат

Родителите не знаеле зошто детето е поспано па го однеле во болница: Лекарите се шокирале кога ги виделе снимките (ФОТО)

Слободен печат

Со изведба на одбрани арии отворено јубилејното 60. „Охридско лето” (ФОТО+ ВИДЕО)

Слободен печат

ВО ЖИВО: Во експлозијата во Бејрут загинаа најмалку 30 луѓе, а над 3.000 се повредени

Слободен печат

Три и пол години казна затвор за Владимир Панчевски

Слободен печат

По 10 часовната судска расправа се очекува пресудата за Владимир Панчевски

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

СТРАОТНИ СНИМКИ ОД БЕЈРУТ, небото се затемни, луѓето преплашени: Најмалку 30 загинати и повеќе од 500 повредени (ВИДЕО)

Слободен печат

Ахмети за Коха: Премиер не се станува ниту со 46 пратеници!

Слободен печат

ЗЕМЈА БЕЗ МАСКИ: Додека во остатокот од Европа тие се задолжителни, тука ги сметаат дури и за штетни

Слободен печат

Ангеловска: Заживувањето на економијата се одвива со добра динамика

Слободен печат

Тони нитрат експлодираа во пристаништето во Бејрут – гувернерот низ солзи говори за „најголемата национална катастрофа“ (ВИДЕО)

Слободен печат

Ги откриваат и тајните љубовници: Кои се „ковид детективите“ на Ердоган кои се борат против короната! (ФОТО)

Васко Спасоски