Светот се менува – Можно е вака да изгледаат седиштата во авионите по пандемијата на коронавирусот (ФОТО)

Новиот дизајн на седиштата во авионите би можел да биде иднина на патувањата по пандемијата коронавирус.

Станува збор за хигиенски панели вградени во секое седиште, а средишните седишта во авионот би биле свртени наназад. Овој револуционерен начин на седење во авионите по стравот од зараза од инфекцијата го развила компанијата „Avio Interiors“.

Во економската класа, секое седиште за патниците би имало пластичен оклоп во облик на буквата С околу главата и од двете страни, за да се спречи било каков контакт со патниците кои седат веднаш до нас.

Овој панел или оклоп овозможува комуникација, но спречува потенцијално ширење на вирусот меѓу патниците во авионот. Оклопот исто така не им пречи на патниците доколку прават некои активности (читање, пишување) во текот на летот, или пак при консумирањето на нивните оброци.

Прочитајте и...  Гитарата на Џими Хендрикс продадена на аукција за 216.000 долари

На овој начин компанијата сакала да избегне или пак да го сведе на минимум контактот и интеракцијата на патниците за да се намали можноста од зараза.

Овие заштитни оклопи би можеле да се постават на веќе постоечките седишта во кабината на авионот. За удобноста, дополнително ќе се разгледуваат опциите.

Прочитај повеќе

Јапонски метод против мрзливост: Доволна ви е само 1 минута дневно!

Слободен печат

Сара Мејс си ја избричи главата! (ФОТО)

Васко Спасоски

Славниот Трини Лопез почина од коронавирусот! (ФОТО)

Васко Спасоски

Заблажете си го попладнето со брзи чоколадни колачиња

Слободен печат

Двејн Џонсон повторно најплатен глумец

Слободен печат

Уништете ги бактериите во организмот со редовно јадење на аронија

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Киану Ривс е бесмртен! Глумецот во центарот на смешна теорија на заговор

Слободен печат

Слатко исчекување во најголема тајност: Ед Ширан и неговата сопруга ќе станат родители

Слободен печат

На кампување во Македонија, разговор со Бојан Трајкоски, искусен кампер: Кампувањето е нова култура за новите генерации

Јасмина Кантарџиева Димков

Отстранете ја анксиозноста за помалку од една минута

Слободен печат

Конечно е откриено зошто не успеал првиот брак на Меган Маркл: Тревор бил доминантен во врската (ФОТО)

Слободен печат

11 докажани симптоми на ковид-19 што не смеат да се игнорираат

Слободен печат