Tag : пандемијата

Вести Македонија

Пандемијата затвори бизниси во Тетово, градоначалничката се надева на помош од новата Влада

МИА Агенција
Пандемијата со Ковид-19 е причина за затворање на бизниси поврзани со услуги во Тетово, оцени градоначалничката Теута Арифи. Таа се надева дека ситуацијата ќе се...
Вести Свет

Нетанјаху: Нема магични решенија за пандемијата

МИА Агенција
Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху изјави дека Израелците треба да преземат „лична одговорност”, одговарајќи на растечкиот притисок од бесните граѓани за неговото заминување од функцијата поради...
Вести Свет Слајдер

Велика Британија ја симна Шпанија од списокот на безбедни земји во екот на пандемијата

МИА Агенција
Велика Британија ги посоветува своите државјани да не патуваат во Шпанија откако во оваа земја дојде до драстично зголемувањето на бројот на заразени од коронавирус...
Вести Свет

ММФ: Пандемијата може да го зголеми економскиот јаз помеѓу половите

МИА Агенција
Пандемијата со новиот коронавирус би можело да го загрози напредокот што го постигнаа жените во последните три децении во намалувањето на економскиот јаз со мажите,...
Здравје Магазин Магазин слајдер

Додека трае пандемијата со коронавирусот – Секој ден пијте лимонада и јадете храна во која има цинк

Слободен печат
Доколку ги имате сите познати симптоми на коронавирусот, или едноставно ве боли грлото поради одредена алергија или сте настинале, советот на нутриционистите  е во телото...
Вести Свет Слајдер

Пандемијата на коронавирусот во светот не слабее

МИА Агенција
Од почетокот на пандемијата над 12,75 милиони луѓе во светот се заразени со коронавирусот, додека 563.869 пациенти починале. Русија вчера регистрираше уште 6.615 нови случаи...
Вести Регион

Нова жртва на Ковид-19 во Косово, вкупно 33 починати

МИА Агенција
Жена на 74-годишна возраст од Призрен почина утрово на Инфективната клиника при Клиничкиот и универзитетски центар на Косово (ЌКУК), со што бројката на жртви на...
Вести Економија

Повеќе од едно на секои шест млади лица останало без работа поради КОВИД-19

МИА Агенција
Повеќе од едно на секои шест млади лица престанало да работи по започнувањето на пандемијата на КОВИД-19, додека, пак, работното време на оние што останале...
Вести Свет

Советот на Европа предупреди за биотероризам по пандемијата на Ковид-19

МИА Агенција
Советот на Европа предупреди за евентуално зголемување на употреба на биолошко оружје, како што се вируси или бактерии, во пост-коронавирусниот свет. Експерти за безбедност при...
Вести Свет

Здравствениот систем во Чиле е пред колапс

МИА Агенција
Пандемијата на новиот коронавирус го доведе здравствениот систем во Чиле пред колапс, изјави шефот на државата Себастијан Пињера. – Свесни сме од фактот дека здравствениот...