Tag : пандемијата

Вести Свет

Советот на Европа предупреди за биотероризам по пандемијата на Ковид-19

МИА Агенција
Советот на Европа предупреди за евентуално зголемување на употреба на биолошко оружје, како што се вируси или бактерии, во пост-коронавирусниот свет. Експерти за безбедност при...
Вести Свет

Здравствениот систем во Чиле е пред колапс

МИА Агенција
Пандемијата на новиот коронавирус го доведе здравствениот систем во Чиле пред колапс, изјави шефот на државата Себастијан Пињера. – Свесни сме од фактот дека здравствениот...
Вести Свет Слајдер

Обама со критика до Трамп: Начинот на кој ја води кризата со пандемијата е хаотичка катастрофа

МИА Агенција
Поранешниот американски претседател Барак Обама вчера остро го критикуваше начинот на кој неговиот наследник во Белата куќа, Доналд Трамп, управува со кризата со коронаворусот во...
Магазин Магазин слајдер Сцена

Коронавирусот и го одзема тронот на кралицата Елизабета? Поради пандемијата таа се повлече од јавноста, многумина се сомневаат дека воопшто ќе се врати!

Слободен печат
Британската кралица Елизабета Втора веќе со месеци не ги врши своите јавни должности поради епидемијата на коронавирусот и според многумина ова можеби е крај на...
Магазин Магазин слајдер Филм и ТВ

Филмовите повеќе нема да бидат исти: Ништо од љубовните сцени поради пандемијата на коронавирусот

Слободен печат
Филмските сетови низ светот се затворени поради пандемијата на коронавирусот. Со оглед на тоа дека започна попуштањето на мерките, актерите наскоро би можеле да се...
Вести Македонија

Вархеји: Пандемијата ги зацементира односите меѓу ЕУ и Западен Балкан

МИА Агенција
Влеговме во оваа криза заедно и треба да излеземе од неа заедно. Ние ќе го поддржиме економското закрепнување на регионот што истовремено ќе ги приближи...
Вести Регион

Поради пандемијата забранети матурските вечери во Албанија

Пандемијата на коронавирусот годинава во Албанија ќе ја прекине и традицијата на одржувањето матурски вечери. Забраната за нивно одржување ја соопшти министерката за образование Беса...
Магазин Магазин слајдер Семејство

Светот се менува – Можно е вака да изгледаат седиштата во авионите по пандемијата на коронавирусот (ФОТО)

Слободен печат
Новиот дизајн на седиштата во авионите би можел да биде иднина на патувањата по пандемијата коронавирус. Станува збор за хигиенски панели вградени во секое седиште,...
Ви Препорачуваме Здравје Магазин Магазин слајдер

Дали во текот на пандемијата на коронавирусот е безбедно да јадеме храна која некој друг ја подготвил?

Слободен печат
Со пандемијата на коронавирусот и социјалната изолација, ни се наметнуваат голем број на прашања… Порталот „Дејл Мејл“ собра неколку прашања од читатели на кои одговорија...
Жена Магазин

Никогаш нема да погодите – Погледнете кое парче облека стана моден хит за време на пандемијата на коронавирусот (ФОТО)

Слободен печат
Со оглед на тоа дека деновите ги поминуваме во карантин, на сцена стапија модни комбинации во кои царуваат женските чорапи… Чорапите не се само модно...