10 C
Скопје

Свештениците се противат на преименувањето на „Сан Паоло“ во Диего Марадона!

Група свештеници испратиле писмо до наполитанскиот архиепископ Крешенцо Сепе, во кое го молат да се спротивстави на преименувањето на стадионот „Сан Паоло“ во „Диего Армандо Марадона“, пишува „Ил Матино“.

Како што е познато, градоначалникот на градот Луиџи Де Маџистрис објави дека во наредните денови објектот ќе биде преименуван во спомен на починатата легенда на фудбалот.

Но, свештениците не сакаат името нa Сан Паоло (St. Paul) да се отстрани од стадионот, но нудат компромисно решение.

– Стадионот Сан Паоло треба да го носи името на светецот кој ни го донесе Исус. Со скромност, чувствуваме одговорност да ви кажеме. Сите се согласуваме за една работа, не сакаме целосно ново име. Би било добро стадионот да се нарече „Сан Паоло – Марадона“, како што во Милано е „Сан Сиро – Меаца“.

Прочитајте и...  Погоди две стативи и една пречка, Нејмар играч на мечот во Париз

Тоа би бил вистинскиот компромис за зачувување на верата и чест на шампионот (Марадона) – стои во писмото, потпишано од Дон Салваторе Џулијано, Дон Луиџи Мерола, Дон Кармин Аморе, дон Лело Понтичели и дон Армандо Санино.

Има еден човек кој сè уште не знае за смртта на Марадона!

Поврзани вести

Погоди две стативи и една пречка, Нејмар играч на мечот во Париз

Слободен печат

ВИДЕО: Европа ќе има нов шампион, елиминиран Баерн Минхен!

Слободен печат

Македонските надежи забележаа победа во контролниот меч со Црна Гора

Слободен печат

Македонскиот автомобилист Вуков тестираше во Муџело

Слободен печат

ВИДЕО: Олимпискиот комитет финансиски ќе го помага Бошко Стаменковски

Слободен печат

Клоп пред Реал: Не можеме да ја игнорираме одбраната, во спротивно ќе бидеме казнети!

Слободен печат

Остави Коментар