6 C
Скопје

Судот го презакажа судењето за убиството на Оливер Ивановиќ

Повторното судење на обвинетиот за убиството на Оливер Ивановиќ, според третото, изменето обвинение, што требаше да се одржи денес во специјалното одделение на Основниот суд во Приштина, е одложено за 11 ноември. Причината овој пат е тоа што сите шестмина обвинети присутни во судницата не го добиле обвинението преведено на српски јазик.

Адвокатот Небојша Влајиќ, поранешен бранител на покојниот Ивановиќ, посочува и дека ова е ново обвинение, а не изменето како што претходно соопшти обвинителството.

Според третото по ред изменето обвинение од Специјалното обвинителство за случајот со убиството на Ивановиќ обвинета е и секретарката Силвана Арсовиќ, која беше вработена во канцеларијата на српскиот политичар од Косово. На списокот на обвинети е и полицаецот од Северна Митровица, Раде Басара, Драгиша Марковиќ, Жарко Јовановиќ, Недељко Спасојевиќ и Марко Росиќ. Тие се товараат за одговорност во случајот со атентатот на лидерот на Граѓанска иницијатива „Слобода, демократија, правда“.

Прочитајте и...  Словенија сака да ја воведе вакцината Спутник В и чека одобрение од ЕМА

„Не е сериозно од страна на Судот и Обвинителството, кои не ги презедоа сите потребни мерки, не проверувајќи ги списите на предметот што ќе обезбеди одржување на денешното рочиште. Обвинението не им беше доставено на обвинетите и на нивните бранители на српски јазик, иако сите обвинети се Срби. Ова е уште една грешка на Обвинителството и Судот“, рече Јована Филиповиќ, адвокатката на обвинетата Силвана Арсовиќ.

Специјалното обвинителство во Приштина поднесе трето обвинение во врска со убиството на Оливер Ивановиќ

Поврзани вести

Русија протера украински конзул обвинет за прибирање доверливи информации

Слободен печат

Француската влада најави помош од една милијарда евра за земјоделците погодени од пролетниот мраз

МИА Агенција

Дали Грција е безбедна за новинарите?

Слободен печат

Румен Радев доби поддршка од бугарските социјалисти за втор претседателски мандат

МИА Агенција

ВИДЕО: Иле е буден и добро закрепнува – во него чука срцето на Верица, хирурзите спасија три животи

Марина Дамческа

Истражување: Луѓето кои биле заразени од ковид-19 не се целосно заштитени од повторна инфекција

Слободен печат

Остави Коментар