6.8 C
Скопје

Специјалното обвинителство во Приштина поднесе трето обвинение во врска со убиството на Оливер Ивановиќ

Специјалното обвинителство во Приштина поднесе ново обвинение против осомничените за помагање и учество во убиството на српскиот политичар, Оливер Ивановиќ, потврдија адвокатите на одбраната Дејан Васиќ и Фарук Кореница.

„Ова е трето обвинение поднесено за овој случај и сите три обвиненија се скоро идентични со некои многу мали корекции, кои во основа не се релевантни за случајот. Ова е исто обвинение против истите луѓе, за истиот настан, потполно исто“, рече адвокатот Дејан Васиќ за Радио Слободна Европа.

До сега се одржа само едно подготвително рочиште откако Специјалното обвинителство го поднесе првото обвинение на 2 декември 2019 година.

Фарук Кореница вели дека е апсолутно неприфатливо обвинението за одредено кривично дело, да биде поднесено и изменето три пати.

Осомничени, во процесот кој го предводи косовското обвинителство, се: Марко Росиќ, Недејко Спасојевиќ, Силвана Арсовиќ, Жарко Јовановиќ, Драгиша Марковиќ и Раде Басара, додека како водачи на криминалната група се обвинети Милан Радовичиќ и Звонко Веселиновиќ. Меѓу овие имиња има и поранешни полициски службеници кои во Северна Митровица беа на високи позиции во командниот ланец.

Исто така, еден од нив, поточно Звонко Веселиновиќ често се доведува во тесна врска со српскиот претседател Александар Вучик. Имено тој и во интервју за српски медиум самиот рече дека го поддржувал Веселиновиќ во време кога имало проблеми на преминот Јариње во 2011 година.

Во декември истата година, Веселиновиќ беше приведен заедно со неговиот брат на Копаоник каде помина една година во притвор и потоа беше осуден по обвинение на српското Обвинителството за организиран криминал според кое заедно со Милан Радошиќ и Драган Чурчиќ незаконски присвоиле на 32 камиони сопственост на лизинг компанијата „Хипо Алпе – Адриа лизинг“ и со тоа стекнале имотна корист од најмалку 237 милиони динари.

Првата сопруга на Оливер Ивановиќ: Тие го прикриваат случајот, и тие знаат сè (ВИДЕО)

Поврзани вести

СИПА упадна во просториите на Централната изборна комисија на БиХ

Илинка Иљоска

Тегелтија: На БиХ и требаат добри вести од Брисел, а тоа е кандидатски статус

Илинка Иљоска

Словенците предвидуваат дека до јуни ќе ја зауздаат короната: „800.000 луѓе се веќе заштитени“

Слободен печат

Мехмети: Предлог законот за дивоградби е политички договор меѓу Заев и Мицкоски

Слободен печат

Мицкоски: Се сомневам дека ќе добиеме датум за преговори

Слободен печат

Брнабиќ: Од дијалогот Белград – Приштина зависи стабилноста на целиот регион

Слободен печат

Остави Коментар