17 C
Скопје

Првата сопруга на Оливер Ивановиќ: Тие го прикриваат случајот, и тие знаат сè (ВИДЕО)

Во пишано интервју за Нова РС првата сопруга на косовскиот политичар кој беше застрелан во грб пред неговата канцеларија во Северна Митровица на 16 јануари 2018 година ги обвини и Белград и Приштина дека и после 1000 дена се прикриваат податоците за атентатот.

„Мојот личен впечаток е дека и Белград и Приштина и меѓународната заедница знаат сè за убиството на Оливер, но од познати причини за нив, тие го прикриваат случајот. Ми се чини дека сакаат неговото убиство да се заборави и дека никогаш не се открива кој го нарачал, како во случајот со убиството на Зоран Ѓинѓиќ“, изјави Марина Ивановиќ.

Таа вели дека има сомнежи кој е убиецот, но одговорите ги очекува од надлежните органи.

Прочитајте и...  Ќе има три вида „ковид пасоши“ : ЕУ ќе биде обврзана да прифаќа и вакцини кои не се одобрени од ЕМА

Неодамна, во Северна Митровица и во Белград приврзаниците на лидерот на Граѓанската иницијатива СДП, Оливер Ивановиќ одбележа илјада дена од неговото убиство со палење на 1000 свеќи. Иако во јули 2019 српскиот претседател Александар Вучиќ соопшти дека мисли дека се знае името на атентаторот сè уште не е откриено кој пукал или кој го нарачал злосторството.

Српското обвинителство сè уште не објавува нови информации, а судот во Приштина го врати обвинението во обвинителството.

Дакле овако: најављено паљење 1000 свећа за 1000 дана од мучког убиства Оливера Ивановића у Косовској Митровици биће у…

Publiée par Марко Јакшић sur Vendredi 9 octobre 2020

Поврзани вести

Ангелов оствари средба со синдикални претставници од КСОМ

Слободен печат

Алсат-М: Рашковски ќе гради хациенда од 800 квадрати во Побожје, а како инвеститори се заведени неговите деца

Слободен печат

Историски самит: Бајден и Путин сепак може да одржат состанок во трета држава

Слободен печат

Антикризните закони утре во Собранието на „брза ленда“

Весна Тодоровска

Вакцината „Спутник В“ наскоро ќе се произведува во Србија, Иран и Италија

Слободен печат

Франција ги прекина сите летови со Бразил

Слободен печат

Остави Коментар