24.8 C
Скопје

Tag : Атентат

Вести Свет

Чеченски тинејџери уапсени во Стразбур под сомнение дека подготвувале атентат

МИА Агенција
Четворица млади луѓе на возраст од 16 до 18 години беа уапсени ова во Стразбур и Шилигхајм  од страна на Генералната дирекција за внатрешна безбедност...
Вести Македонија Слајдер

Оливер Спасовски: МВР смислувало наводен заговор за атентат над Никола Груевски

Слободен печат
Оливер Спасовски, министерот за внатрешни работи, денеска во Собранието рече дека полицијата на крајот од владеењето на претходната власт смислувала обвинување за тоа дека наводно...
Вести Свет

САД категоричнo негираат каков било обид за атентат на Лукашенко или за државен удар во Белорусија

Слободен печат
САД немаат никаква врска со никаков заговор за соборување на белорускиот претседател Александар Лукашенко, изјави денеска портпаролот на Стејт департментот. – Видовме извештаи во руските...
Вести Регион Слајдер

Пред 18 години убиен е српскиот премиер Зоран Ѓинѓиќ: Брнабиќ и членовите на српската влада денес положија венци на местото каде што се случи атентатот

Слободен печат
Пред осумнаесет години, на денешен ден, на 12 март 2003 година, во дворот на зградата на српската Влада, убиен е премиерот на Србија и лидерот на Демократската...
Вести Свет Слајдер

На автопат во близина на Триполи: Либискиот министер за внатрешни работи преживеа атентат

Слободен печат
Министерот за внатрешни работи на Либија, Фати Башага денеска преживеа атентат на автопат во близина на главниот град Триполи. Како што објавија западните медиуми, вооружени...
Вести Свет Слајдер

Ирански дипломат осуден за тероризам на 20 години затвор во Белгија

И.И.
Иранскиот дипломат Асадолах Асади беше осуден за обид за тероризам во четвртокот од судот во Белгија за неговата улога во заговор за бомба во 2018...
Вести Свет

ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО I Убиен е поранешен мексикански гувернер: Напаѓачот го застрелал од грб во тоалет во ресторан

Илинка Иљоска
Поранешниот гувернер на мексиканската држава Халиско, кој беше убиен во петокот наутро, беше ликвидиран во бањата на ресторан на плажата на одморалиштето Порто Валијарте, пренесуваат...
Вести Свет

Кој беше експертот за нуклеарно оружје во Иран кој не го преживеа денешниот атентат

И.И.
Иранскиот научник за кој долго време постои сомневање дека е мозок на тајна нуклеарна програма, денес беше убиен во заседа во близина на Техеран, а...
Вести Свет Слајдер

Осуетени во обид за државен удар во Ерменија: Уапсени три лица под сомнение дека планирале атентат врз премиерот на Пашинјан

Слободен печат
Ерменските власти доцна синоќа соопштија дека спречиле група на поранешни функционери да го убијат премиерот Никол Пашинјан во обид за преземање на власта со државен...
Вести Регион

Првата сопруга на Оливер Ивановиќ: Тие го прикриваат случајот, и тие знаат сè (ВИДЕО)

Илинка Иљоска
Во пишано интервју за Нова РС првата сопруга на косовскиот политичар кој беше застрелан во грб пред неговата канцеларија во Северна Митровица на 16 јануари...