Стојановски го напушти По Ортез, но остана во Франција! (ВИДЕО)

Капитенот на македонската кошаркарска сениорска репрезентација ќе игра за моментно седмопласираната екипа во најсилниот француски шампионат.

Во претходните два месеци ги бранеше боите на По Лак Ортез, а денеска нашиот интернационалец има нов клуб во Франција.

Војдан Стојановски ќе игра за екипата на Гравелин која настапува во најсилната француска кошаркарска лига и моментно е на седмото место на табелата.

Новиот клуб го претстави Македонецот со просек од 15.3 поени, 3.5 асистенции по меч, со 58% успешна реализација за три поени.

Својата кариера ја започна во Вардар, потоа беше дел уште од АМАК СП, Напредак Крушевац, Фени Индустри, Черкаски Мавпи, Доњецк, Алба Берлин, МораБанк Андора, Реал Бетис, Бујукчекмече и Олденбург.

Да додадеме уште дека В. Стојановски, капитенот на македонската репрезентација, ќе биде присутен на првата официјална прозивка на 13. февруари кога ќе започнат подготовките за првите натпревари од квалификациите за ЕП 2021.

Прочитајте и...  Коронавирусот се врати во Црвена звезда, позитивни дури шест фудбалери

Прочитај повеќе

Пеналите го спасија Јувентус против неверојатната Аталанта

Слободен печат

Сити пукна „петарда“ и во Брајтон

Слободен печат

Поразот од Сасуоло ги зовре страстите: Тепачка во соблекувалната на Лацио

Слободен печат

Роналдо и Зидан повторно со ист клуб: Француски великан се подготвува за сензационален трансфер

Слободен печат

Меси не се откажува од титулата, нов исторски подвиг за триумф на Барселона (ВИДЕО)

Слободен печат

Шефилд му направи услуга на Јунајтед, со посед на топката од 24% му даде три „парчиња“ на Челси

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

ФФМ: Клубовите од вторите и третата лига нема да плаќаат котизација

Слободен печат

Лацио му ја предаде титулата на Јувентус (ВИДЕО)

Слободен печат

Фудбалот се враќа дома: Англичаните имаат неверојатна генерација која може да доминира наредната деценија

Слободен печат

Поранешната репрезентативка Гивенс замина во пензија, ќе стане тренер

Слободен печат

Ригорозни казни за прекршување на карантинот во Формула 1: Затвор или 15.000 евра

Слободен печат

Шанса за Барселона, за три дена цената на Лаутаро падна за 21 милион евра

Слободен печат