Спуштете го крвниот притисок за само 10 минути со помош на овие 2 намирници! – Слободен печат
ЗдравјеМагазин

Спуштете го крвниот притисок за само 10 минути со помош на овие 2 намирници!

Овие две намирници делуваат моментално, тие веднаш ќе го намалат вашиот крвен притисок, еве како...

Спречете го високиот крвен притисок со помош на намирниците кои ги имате во својата кујна…

Високиот крвен притисок е тивок убиец. За да спречите раст на притисокот, потребно е да ја регулирате исхраната. Веројатно тоа веќе го знаете, но не знаете дека во своето мени треба да ги вметнете овие две намирници

Цимет

Неколку студии потврдија дека систолнот (горниот) и дијастолниот (долниот) притисок кај возрасните лица се намалува со познатиот ароматичен зачин – цимет. Ако вметнете половина лажичка цимет во вашата дневна исхрана, полесно ќе го контролирате високиот крвен притисок. За инстант ефект растопете во устата малку цимет во прав и проголтајте.

Лук

Оваа здрава намирница речиси моментално го намалува притисокот. Лукот делува на крвните садови така што ги опушта и проширува, поради што крвта циркулира полесно и со тоа се намалува притисокот.

За инстант делување и моментално намалување на притисокот изедете свежо чешне лук со леб или исецкајте го цело и ставете го во салата.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close