-3 C
Скопје

Според податоци на „Ворлдметерс“: Бројот на заразени со ковид-19 од синоќа е над 60 милиони лица

Бројот на лица заразени со коронавирус во светот од синоќа ја надмина границата од 60 милиони, покажуваат податоците објавени на веб-страницата „Ворлдметерс”.

Според тие податоци, бројот на заразени со ковид-19 од почетокот на пандемијата достигна 60.040,652 милиони лица од кои 1.413,206 милиони пациенти починаа од последици на инфекцијата, додека 41.467,789 милиони оздравеа.

Водечка земја во светот, според бројот на заразени, сè уште се САД со 12.923,878 милиони лица, пред Индија која досега регистрира  9.221,998 милиони и Бразил со 6.118,708 милиони лица.

Европска земја со најголем број на заразени и натаму е Франција со 2.153,815 милиони случаи на коронавирус.

Прочитајте и...  Трагедија: Петмина загинати во пожарот во индиската фабрика за вакцини

Поврзани вести

Фон дер Лајен: Западен Балкан ќе ги добие ветените вакцини најбрзо што може

Слободен печат

Лидерите на ЕУ заклучија: Границите остануваат отворени, но се воведуваат рестрикции за патувањата

Слободен печат

Зошто Твитер трајно го суспендираше профилот на Трамп: Хронологија на сите навреди во последните 6 години

Слободен печат

Швајцарија веќе нема да биде неутрална? Државата покрена кампања после која ништо нема да биде исто

Слооден печат

Фолскваген може да заработи казна од над 100 милиони евра за неисполнување на целта на ЕУ за емисија на гасови

Слободен печат

Бајден: Следниот месец во САД ќе има 500.000 починати од ковид-19

Слободен печат

Остави Коментар