Tag : Биланс

Вести Свет Слајдер

Дневен пресек на состојбата со Ковид-19 во светот: Над 40 милиони инфицирани лица, над 30 милиони оздравени, над милион починати

Слободен печат
Според најновите податоци, со новиот коронавирус во светот досега се заразени 40.462.338 милиоини лица. Од последици од ковид-19 починале 1.120.715 милиони пациенти, а оздравеле 30.232.844...
Вести Македонија Слајдер

Ковид пресек за последните 24 часа: Починаа 12 лица, 161 новозаболен и 154 оздравени

Слободен печат
Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 771 тест, а регистрирани се 161 нови случаи на ковид-19 во Скопје – 90,...
Вести Македонија Слајдер

Ковид биланс во Македонија за изминатите 24 часа: Позитивни – 428 лица, починаа 10

Слободен печат
Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.853 тестирања, а регистрирани се 428 нови случаи на ковид-19 и тоа во Скопје...
Вести Регион Слајдер

Ковид-19 галопира во Хрватска: Нови 819 случаи и девет починати пациенти во последните 24 часа

Слободен печат
Во Хрватска во последните 24 часа се пријавени нови 819 случаи на ковид-19, починаа осум пациенти, а 491 се заведени како оздравени, соопшти Националниот штаб...
Вести Свет

Австрија бележи рекорди: Најголем број на новозаразени од почетокот на епидемијата

Слободен печат
Бројот на новозаразени со ковид-19 во Австрија е во постојан раст, а во изминатите 24 часа се регистрирани 1.346 нови случаи што е најголема бројка на...
Вести Македонија Слајдер

Ковид-19 броилото врти како таксиметар: Денеска 386 случаи и шест починати пациенти

Слободен печат
Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.267 тестирања, а регистрирани се 386 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-178, Куманово-18, Дебар-1,...
Вести Регион

Двојно повеќе инфицирани од вчера: Србија денеска пријави 120 заболени со ковид-19, едно лице почина

Слободен печат
Во последните 24 часа во Србија се направени 7.076 тестови од кои позитивни резултати добиле 120 лица, а властите пријавија и еден смртен случај. Според...
Вести Свет

Русија не размислува за карантин и покрај раст на бројката на ковид пациенти: Пријавени 11.614 инфицирани лица, најмногу од 11 мај

Слободен печат
Русија денеска бележи 11.614 новозаболени лица со ковид-19, вклучивајчќи и 4.082 во Москва, што е најголема бројка во земјата од 11 мај. Властите пријавија и...
Вести Регион

Ковид-19 во Словенија: Нови 189 носители на вирусот, тројца починати и недостиг од 100-ина болнички кревети

Слободен печат
Словенија денеска пријави двојно повеќе нови случаи на ковид-19 за разлика од вчерашниот ден, а поради зголемениот број на хоспитализации се јавува потреба од стотици...
Вести Свет

Пожари во Калифорнија: Уништени над четири милиони хектари земјиште од почетокот на годината

Слободен печат
Во шумските пожари што од почетокот на годината ја зафатија американската сојузна држава Калифорнија досега се уништени над четири милиони хектари земјиште, соопштија денеска противпожарните...